Segítség, köhög a kutyám! Fontos tudnivalók a kennel köhögésről
EGÉSZSÉG ÉS MEGELŐZÉS
2023.10..20.

Az ősz beköszöntével az emberi szervezet fogékonyabb a különböző betegségek elkapására. De vajon ez a kutyákra is igaz? Sajnos igen. A kennel köhögés még akkor is megfertőzheti a kedvencünket, ha kevés időt tölt más kutyákkal, sőt, ha egyáltalán nem jár társaságba. Az enyhébb köhögést sem érdemes figyelmen kívül hagyni, hiszen ennek a betegségnek is számos komoly szövődménye lehet. Így mindig forduljunk állatorvoshoz, ha a betegség tüneteit tapasztaljuk, ugyanis a betegség nem múlik el magától.
Mi is az a kennel köhögés?
A kennel köhögés a kutyák ragályos felsőlégúti fertőzése, a légcső és a hörgők megbetegedése. Rendszerint több kórokozó együttes hatására jelentkezik, tehát vírusok és baktériumok is szerepet játszanak a kialakulásában. Mivel az embereket érintő influenzához hasonlóan könnyen terjed, a rendszeresen társaságba járó kutyusokat kifejezetten fontos beoltatni. A kutya rendszeres beoltásával a betegség, így a köhögés és gyulladás okozta kellemetlenségek is megelőzhetők. Kérjük ki állatorvosunk tanácsát a megelőzés leghatékonyabb formáiról.
Hogyan ismerjük fel?
De vajon honnan tudjuk, hogy a kedvencünk megbetegedett? Néha úgy tűnhet, mintha valami a kedvencünk torkán akadt volna, később ez az emberi szárazköhögéshez hasonlító köhögéssé alakulhat át, amit öklendezés követhet. A kór előrehaladtával általában enyhe láz és étvágytalanság figyelhető meg a kutyuson.
A kennel köhögés ugyan nem halálos betegség, a tünetek észlelésekor azonnal cselekedni kell, hiszen ellenkező esetben komoly szövődményei alakulhatnak ki, az elhanyagolt kennel köhögés áll például az orrgyulladás és tüdőgyulladás hátterében is. Így amint tapasztalunk egyet is a fent említett tünetek közül, feltétlenül forduljunk állatorvoshoz.
Mi a megoldás?

Az akár jelentős fájdalommal járó köhögés csillapítása érdekében érdemes ellátogatnunk az állatorvoshoz.
A kennel köhögés rendszerint néhány hét leforgása alatt elmúlik, de ezalatt az állat immunrendszere jelentősen legyengül. Emiatt különösen figyelnünk kell az egészségére – nehogy megfázzon a hűvös és szeles őszi időben, vagy másik fertőzött kutya társaságába kerüljön. Szenteljünk kitüntetett figyelmet a kölyök, szenior és az egyidejűleg más betegségekben is szenvedő kutyusoknak, hiszen az ő immunrendszerük alapvetően gyengébb, mint felnőtt, egészséges társaiké.
Meg lehet előzni a kialakulását?
A kennel köhögés megelőzése jóval egyszerűbb, mint a betegség kezelése, valamint megelőzéssel megóvhatjuk kedvencünket az esetleges szorongástól és fájdalomtól. A kór elleni védekezés minden kutya számára javasolt – attól függetlenül, hogy hány éves és mennyi időt tölt más kutyák társaságában. Ennek a vakcina a leghatékonyabb eszköze, hiszen egyszerre több kórokozó ellen is védelmet biztosít. Az oltásnak számos fajtája létezik, így fontos állatorvosunk tanácsát kérnünk a megfelelő vakcina kiválasztásában.
A megelőzés nemcsak a kutya, hanem környezete miatt is szükségszerű. A kennel köhögés kórokozói megbetegíthetik a macskákat és nyulakat, valamint bizonyos esetekben a legyengült immunrendszerű embereket is.
HU-NON-230900001
AJÁNLOTT
NÉPSZERŰ OLDALAK
- A kutyák szembetegségei
- Minden, amit a kutyák védőoltásairól tudnod ke
- Mire számíthatsz kutyád öregedésekor
- 5 módszer arra, hogy a kutyával való utazás sétagalopp legyen
- Hogyan lesz bolhás a benti macska?
- 10 elengedhetetlen felszerelés új cicádnak
- Szívféreg macskákban – Valóság, nem fikció
- Milyen gyakran kell állatorvoshoz vinni a macskát?
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
-
Pár pillanatra próbálj teljes figyelmeddel úgy összpontosítani a kutyasétáltatásra vagy cicád átmozgatására, mintha életed legnagyobb kihívása lenne. Kisállatod tudatos gondozása azt jelenti, hogy egészséges odafigyeléssel és támogatással törődsz vele. Elkötelezed magad, hogy megadd mindazt a fizikai és mentális ingert, amire négylábú kedvencednek szüksége van. Nem kell más, csupán némi tudatosság és odafigyelés ahhoz, hogy te és kutyád vagy macskád mindig jól érezzétek magatokat együtt, kihasználva minden kínálkozó lehetőséget.
-
A kullancsok kicsik, de a veszély, amelyet rád, kutyádra, macskádra és családodra nézve jelentenek, hatalmas. A kullancsok vérszívó paraziták, amelyek gyakran betegséget okozó baktériumokat és parazitákat hordoznak. Ennek eredményeként egy sor különböző fertőzést juttathatnak – néha egyszerre – a véráramba, miközben táplálkoznak.
-
A kullancsok igen apró, ám annál veszélyesebb élősködők, akiknek az élete függ attól, hogy állatok – például kutyák és macskák – vagy emberek vérét szívják. Ez elég „vámpírosan” hangzik, ugye? Talán ez az oka annak, hogy ennyi mítosz lengi körbe ezeket a kis lényeket, hiszen az emberek félelmükben előbb kezdenek el valótlanságokat kitalálni és azokban hinni, minthogy valóban megértsék és a helyén kezeljék a veszélyt.
-
Kutyatulajdonosként te is biztosan mindent megteszel, hogy megvédd négylábú barátodat. Sajnos azonban már a kertben vagy épp a helyi parkban is számos olyan veszély leselkedhet rá, amelyek komolyan károsíthatják kutyád egészségét. Az egyik ilyen a leptospirózis, ami egyre több országban jelent jelentős kockázati tényezőt.
-
Ha macskádat állatorvoshoz viszed, az stresszes lehet. Olvasd el, hogyan készítsd fel macskádat az állatorvosnál tett látogatásra.
-
Segítség, köhög a kutyám! Fontos tudnivalók a kennel köhögésről EGÉSZSÉG ÉS MEGELŐZÉS 2023.10..20. KAPCSOLÓDÓ CIKKEK