
Hogyan lesz bolhás a benti macska?
EGÉSZSÉG ÉS MEGELŐZÉS
2019/08/09
Becsült olvasási idő: 5 perc
A BENTI MACSKÁK IS LEHET BOLHÁS?
Ami a bolhákat illeti, a szobacica szabad préda. Az, hogy a macskád nem randalírozik a vadonban, még nem jelenti azt, hogy a nem fog macskabolhát összeszedni a házban.
A macskabolha a macskáN, kutyáN és vadon élő állatokon leggyakrabban előforduló bolhafajta.
Sokan úgy gondolják, hogy benti macskájuk nem lehet bolhás, ezért nem használnak semmiféle bolha elleni szert. Sajnos a bolhák nagyon ügyesen elcsípik a macskákat, még akkor is, ha azok soha nem hagyják el az otthonukat. Íme, öt hely a lakásodban, ahol a bolhák gyorsan rávethetik magukat a benti macskádra:
NYITOTT ABLAK KÖZELÉBEN VALÓ FEKVÉS
Tisztázzunk valamit: a szúnyogháló nem akadály a bolháknak. A bolhák olyan aprók, hogy könnyen átugorhatnak a hálón és a macskán landolhatnak, különösen, ha az ablak a pincében vagy a földszinten van, ha hosszú fű vagy bokrok veszik körül, vagy ha fennáll az esélye, hogy más vadállatok, például egerek, patkányok, oposszumok és nyulak is arra járnak, és bolhapetéket hagynak maguk után. Ez gyakrabban előfordul, mint gondolnád.
A bolhák nem tudnak repülni, de akár 18 cm magasra és 33 cm távolságra is képesek ugrani. A kifejlett macskabolhák látásuk segítségével és hőérzékeléssel keresik meg a gazdatestet. Ráugranak a macskára, és gyorsan befúrják magukat a bőrbe, hogy vérrel táplálkozzanak. A bolha teste kicsi és lapos, és ez segít neki abban, hogy könnyedén lecsússzon a szőrszálak között, így elérje a bőrt, és gyorsan megkezdhesse a vér szívását. Amint a bolha eléri a bőrt, a bőrön marad, és úgy mozog a szőrszálak között, ahogyan egy macska mozoghat az erdőben: könnyedén és jól elrejtőzve. Ha macskádnak sötét a bundája, nagyon nehéz lesz észrevenni rajta a bolhát.
JÁTÉK, HEVERÉSZÉS VAGY ALVÁS EGY HÁLÓVAL VÉDETT VERANDÁN
Amikor azt hiszed, hogy benti cicád biztonságban van a vadállatoktól, egy bolha átugrik a hálón, és bebizonyítja az ellenkezőjét. A bolhák bárhol lehetnek a hálóval védett verandán belül, és csak egy meleg gazdatestre várnak, amelyen megtelepedhetnek. A bolhák apró, vérszívó élősködők, amelyek a négylábú állatokat részesítik előnyben, de ha kell, egy élő, lélegző kétlábú teremtményen, például rajtad is falatoznak egyet! Amikor a bolhák az emberekből táplálkoznak, a vékony bőrt, a csuklót vagy a bokát célozzák meg, mert ott könnyebben hatolnak át és jutnak táplálékhoz.
ELSÉTÁLNI EGY NYITOTT AJTÓ MELLETT
Minden alkalommal, amikor kinyitod az ajtót a külvilág felé, egy bolha is betévedhet az otthonodba. Ez így van. A bolhák akkor ugranak be a nyitott ajtón, amikor érzékelik a testhőt, a rezgést és a légzést, vagyis minden alkalommal, amikor egy ajtót kinyitnak. Ha a bolha egyszer már bent van, talál egy gazdatestet, amiből táplálkozhat. Ha a benti macskád nincs védve a bolháktól, akkor igen nagy annak az esélye, hogy bolha táplálkozik belőle.
MÁS ÁLLATOKKAL VALÓ ÉRINTKEZÉS
Más állatok, akár az otthonodban élnek, akár alkalmanként látogatnak el hozzád, behurcolhatják a bolhákat az otthonodba. Amint egy másik, bolhás állat kerül a lakásodba, a bolhák elkezdik megfertőzni a lakóhelyiségeket.
A BOLHÁK ÉLETCIKLUSA FOLYAMATOS
Huszonnégy órával azután, hogy a kifejlett bolha elfogyasztotta a vért, akár 50 petét is rakhat. Ezt a ciklust minden kifejlett nőstény bolha megismétli, tehát soha nem egyetlen bolha táplálkozik és rak petéket egy állatra, hanem sok bolha táplálkozik és rak petéket. A peték eleinte ragacsosak, de megszáradnak, majd leperegnek a bundáról és a szőrről, és úgyszólván mindenhol landolhatnak.
Képzeld el, hogy egy bolhás kutya jön az otthonodba, és egy kis kergetőzős játékot játszik a macskáddal – bárhová szalad a kutya, a peték mindenhova lepotyognak. Amint az icipici peték a padlóra hullanak, a szőnyegbe és a résekbe kerülnek, ahol akár tíz napig is megmaradnak. Ezután hasonlóan apró férgek kelnek ki belőlük, amelyek még mélyebbre ássák be magukat a szőnyegbe, a bútorokba és az ágyneműbe, miközben bolhapiszkot keresnek, ami valójában bolhaürülék. Hamarosan bábállapotba kerülnek. Amint kifejlett bolhaként kikelnek, kezdődik elölről a folyamat, amelynek során felugranak egy gazdaszervezetre, és elfogyasztják az első táplálékot, hogy petéket rakhassanak. Természetesen ez csak egy bolha ciklusa. A végén több száz bolha ciklusával kell számolnunk. Ezért jelentenek akkora problémát a bolhák, ha egyszer bejutnak az otthonodba.

FEKVÉS A SZENNYESKUPAC KÖZELÉBEN VAGY BENNE
A szennyesbe dobott sáros nadrágba, a tegnap esti focimeccs után a hálószoba padlójára rakott zoknikupacba talán éppen kapaszkodik néhány bolha az életéért küzdve, és csak arra vár, hogy ráugorjon a macskádra, amint az úgy dönt, hogy szundikál egy kicsit.
Ha azt gyanítod, hogy a macskád bolhás, azonnal vedd kezelésbe, és kezdd el a bolhák minden formájának (peték, lárvák és bábok) eltávolítását az otthonodból. A folyamat akár három hónapig is eltarthat.
HOGYAN VÉDJÜK MEG A BENTI MACSKÁT A BOLHÁKTÓL?
Bár úgy tűnhet, hogy a bolhák be tudnak surranni, és megrohamozhatják védtelen macskádat, a helyzet korántsem reménytelen. Beszélhetsz állatorvosoddal a legjobb lehetőségekről, hogy macskádat és otthonodat az év 365 napján, a nap 24 órájában védve tartsd.
AJÁNLOTT
NÉPSZERŰ OLDALAK
- A kutyák szembetegségei
- Minden, amit a kutyák védőoltásairól tudnod ke
- Mire számíthatsz kutyád öregedésekor
- 5 módszer arra, hogy a kutyával való utazás sétagalopp legyen
- Hogyan lesz bolhás a benti macska?
- 10 elengedhetetlen felszerelés új cicádnak
- Szívféreg macskákban – Valóság, nem fikció
- Milyen gyakran kell állatorvoshoz vinni a macskát?
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
-
A kullancsok igen apró, ám annál veszélyesebb élősködők, akiknek az élete függ attól, hogy állatok – például kutyák és macskák – vagy emberek vérét szívják. Ez elég „vámpírosan” hangzik, ugye? Talán ez az oka annak, hogy ennyi mítosz lengi körbe ezeket a kis lényeket, hiszen az emberek félelmükben előbb kezdenek el valótlanságokat kitalálni és azokban hinni, minthogy valóban megértsék és a helyén kezeljék a veszélyt.
-
Kutyatulajdonosként te is biztosan mindent megteszel, hogy megvédd négylábú barátodat. Sajnos azonban már a kertben vagy épp a helyi parkban is számos olyan veszély leselkedhet rá, amelyek komolyan károsíthatják kutyád egészségét. Az egyik ilyen a leptospirózis, ami egyre több országban jelent jelentős kockázati tényezőt.
-
Ha macskádat állatorvoshoz viszed, az stresszes lehet. Olvasd el, hogyan készítsd fel macskádat az állatorvosnál tett látogatásra.
-
A kutyákkal ellentétben a macskák nem arról híresek, hogy a születésnapi tortákat vagy a felügyelet nélkül hagyott csirkés vacsorákat megdézsmálnák. Azt gondolod, hogy a macskádnak egyáltalán nincs ínyére az, amit te szoktál enni? El sem tudod képzelni, ahogy egy tábla csokoládéért vagy egy korty alkoholos italért kuncsorogjon?
-
Talán találkoztál már kedvenced oltási könyvében vagy az állatorvosi rendelőben a DHPPi-L vagy DHP-L mozaikszavak egyikével, de azt tudod, hogy mit jelöl a kombinált oltás nevében szereplő „D”? Ez nem más, mint a szopornyica latin megfelelőjének (canine Distemper) kezdőbetűje, amely az egyik legsúlyosabb betegség, amit a kutyád elkaphat.