Minden, amit a szopornyicáról tudni kell
EGÉSZSÉG ÉS MEGELŐZÉS
2023.06.30.

Talán találkoztál már kedvenced oltási könyvében vagy az állatorvosi rendelőben a DHPPi-L vagy DHP-L mozaikszavak egyikével, de azt tudod, hogy mit jelöl a kombinált oltás nevében szereplő „D”? Ez nem más, mint a szopornyica latin megfelelőjének (canine Distemper) kezdőbetűje, amely az egyik legsúlyosabb betegség, amit a kutyád elkaphat.
Kutyák esetén a szopornyica nagyon rövid időn belül akár halált is okozhat, ezért érdemes gondoskodnod arról, hogy négylábú kedvenced be legyen oltva ellene. A szopornyica elleni vakcinát a kutyák egyik legfontosabb oltásának tekintik a parvovírus, a canine adenovirus (CAV-1) által okozott fertőző májgyulladás, és a veszettség elleni vakcinákkal együtt.
Tudj meg mindent a szopornyicáról, olvass tovább!

Mi az a szopornyica?
A szopornyica egy rendkívül fertőző, gyakran halálos kimenetelű vírusos betegség, amely a kutyák légzőszerveit, gyomor- és bélrendszerét, továbbá idegrendszerét érinti. A szopornyicavírus szoros rokonságban áll a kanyaróvírussal, azáltal pedig, hogy egyszerre több ponton támadja a szervezetet, súlyos betegséget okoz, valamint kiterjedt, nehezen kezelhető károsodást eredményez.
Hogyan terjed a szopornyica?
A szopornyica kutyák esetén főként légúti váladékkal, például köhögéssel vagy tüsszentéssel terjed, hasonlóan ahhoz, ahogyan a nátha fertőz az emberek körében. Amikor egy fertőzött kutya vagy vadállat köhög, tüsszent, ugat, aeroszol cseppek kerülnek a levegőbe, amelyek könnyen megfertőzhetik a közelben lévő állatokat, de különböző felületeken is megtapadhatnak, például etető, itató tálakon. Egy kutya a tüsszentésével akár 7,6 méterre is képes eljuttatni a vírust, így a fertőzés kockázata rendkívül magas.
Szerencsére a vírus nem marad sokáig életképes a számára idegen környezetben, ráadásul fertőtlenítőszerekkel könnyen el is pusztítható. Egy fertőzött kutya azonban akár két-három hónapon át is képes továbbadni a betegséget, nagy veszélyt jelentve ezzel a körülötte lévő többi kutyára.
A vadon élő állatok, mint a rókák, farkasok és menyétfélék is elkaphatják a szopornyicát, ami szintén hatalmas rizikófaktort jelent, hiszen a vadállat állományban kitörő szopornyica járvány a kutyákat is veszélyeztetheti.
A vemhes kutyák a méhlepényen keresztül is átadhatják a vírust a kölykeiknek.

Mik a szopornyica tünetei?
A szopornyicában szenvedő kutyák általában a tünetek széles skáláját mutatják, attól függően, hogy szervezetükben mennyire van előrehaladott állapotban a betegség. Amint a kutya megfertőződik, a vírus kezdetben a légutak nyirokszövetében szaporodik el, majd továbbhalad, hogy megfertőzze a kutya nyirokrendszerének többi részét, a légutakat, a tápcsatornát, a központi idegrendszert és más létfontosságú szervet. A tünetek általában két szakaszban figyelhetők meg.
A szopornyica első stádiuma kutyáknál általában szemészeti, légzőszervi és/vagy gyomor-bélrendszeri tünetekkel jelentkezik, a következők némelyikével vagy mindegyikével:
- láz (a legtöbb kutya lázas lesz 3-6 nappal a fertőzés után)
- étvágytalanság
- lehangoltság
- gennyes szem- és orrváladék
- köhögés
- légzési nehézség
- hányás
- hasmenés
A betegség előrehaladtával egyes kutyáknál neurológiai tünetek alakulnak ki, mivel a betegség a központi idegrendszert is megtámadja. Ezek a tünetek a második stádium részét képezik:
- ferde fejtartás
- körbe-körbe járkálás
- részleges vagy teljes bénulás
- epilepsziaszerű rohamok
- akaratlan, ismétlődő szemmozgás
- izomrángás
- rángógörcs
- sok esetben halál
Milyen kutyák vannak leginkább kitéve a szopornyica kockázatának?
A négyhónaposnál fiatalabb oltatlan kölyökkutyák különösen fogékonyak a szopornyicára, bár minden oltatlan kutya ki van téve a betegség kockázatának.
Ha a szopornyica bármilyen jelét észleled a kölyökkutyádon, azonnal hívd fel az állatorvost.
Hogyan lehet kezelni a szopornyicát?
Sajnos a szopornyicára nincs kifejezett gyógymód. Azokat a kutyákat, akiknél diagnosztizálják a szopornyicát – akár egyetlen pozitív teszttel is – azonnal elkülönítik a többi állattól, és javasolják a kórházi kezelésüket.
Az állatorvosok a szopornyica diagnózisát a klinikai tünetek értékelésének és a diagnosztikai vizsgálatok elvégzésének kombinációjával állapítják meg. A diagnózis felállítása után a kutyák szopornyica kezelése kizárólag szupportív, vagyis támogató jellegű lehet. Az állatorvosok ilyen esetben a hasmenést, a hányást és a kapcsolódó kiszáradást, továbbá a neurológiai tüneteket – például a görcsöket – tudják kezelni, vagy tüdőgyulladás esetén a légzést segíteni, illetve mindent megtesznek annak érdekében, hogy elkerüljék a másodlagos fertőzést.
A túlélési arány és a fertőzés időtartama a vírustörzstől és a kutya immunrendszerének erősségétől függ. Szopornyicafertőzést követően a kutyák életben maradhatnak ugyan, de élethosszig tartó, legyengülő idegrendszeri problémák alakulhatnak ki náluk. A felnőtt kutyák nagyobb eséllyel élik túl a fertőzést, mint a kölykök.

Hogyan lehet megelőzni a szopornyicát?
A jó hír az, hogy kutyák esetében a szopornyica teljes mértékben megelőzhető. Több dolgot is megtehetsz, amellyel megakadályozhatod, hogy szeretett kutyád szopornyicás legyen:
- Gondoskodj arról, hogy kölyökkutyád vagy új kutyád megkapja a teljes szopornyica elleni oltássorozatot az ajánlott életkorban.
- Légy naprakész kutyád szopornyica elleni védőoltásaival kapcsolatosan, és sose feledkezz meg az ismétlő vakcinák beadatásáról.
- Tartsd távol kutyádat a fertőzött állatoktól és a vadon élő állatoktól.
- Légy körültekintő kiskutyád szocializációját illetően, amíg nem kapta meg az első, teljes szopornyica elleni védőoltás-sorozatot, különösen az olyan helyeken, ahol sok kutya gyűlhet össze (kutyaparkok, kutyaiskolák, kutyás napközik).
- Ha kérdésed merülne fel, vagy elbizonytalanodnál, fordulj az állatorvosodhoz.
HU-NON-230400010
AJÁNLOTT
NÉPSZERŰ OLDALAK
- A kutyák szembetegségei
- Minden, amit a kutyák védőoltásairól tudnod ke
- Mire számíthatsz kutyád öregedésekor
- 5 módszer arra, hogy a kutyával való utazás sétagalopp legyen
- Hogyan lesz bolhás a benti macska?
- 10 elengedhetetlen felszerelés új cicádnak
- Szívféreg macskákban – Valóság, nem fikció
- Milyen gyakran kell állatorvoshoz vinni a macskát?
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
-
Pár pillanatra próbálj teljes figyelmeddel úgy összpontosítani a kutyasétáltatásra vagy cicád átmozgatására, mintha életed legnagyobb kihívása lenne. Kisállatod tudatos gondozása azt jelenti, hogy egészséges odafigyeléssel és támogatással törődsz vele. Elkötelezed magad, hogy megadd mindazt a fizikai és mentális ingert, amire négylábú kedvencednek szüksége van. Nem kell más, csupán némi tudatosság és odafigyelés ahhoz, hogy te…
-
A kullancsok kicsik, de a veszély, amelyet rád, kutyádra, macskádra és családodra nézve jelentenek, hatalmas. A kullancsok vérszívó paraziták, amelyek gyakran betegséget okozó baktériumokat és parazitákat hordoznak. Ennek eredményeként egy sor különböző fertőzést juttathatnak – néha egyszerre – a véráramba, miközben táplálkoznak.
-
A kullancsok igen apró, ám annál veszélyesebb élősködők, akiknek az élete függ attól, hogy állatok – például kutyák és macskák – vagy emberek vérét szívják. Ez elég „vámpírosan” hangzik, ugye? Talán ez az oka annak, hogy ennyi mítosz lengi körbe ezeket a kis lényeket, hiszen az emberek félelmükben előbb kezdenek el valótlanságokat kitalálni és azokban…
-
Kutyatulajdonosként te is biztosan mindent megteszel, hogy megvédd négylábú barátodat. Sajnos azonban már a kertben vagy épp a helyi parkban is számos olyan veszély leselkedhet rá, amelyek komolyan károsíthatják kutyád egészségét. Az egyik ilyen a leptospirózis, ami egyre több országban jelent jelentős kockázati tényezőt.
-
Ha macskádat állatorvoshoz viszed, az stresszes lehet. Olvasd el, hogyan készítsd fel macskádat az állatorvosnál tett látogatásra.
-
Segítség, köhög a kutyám! Fontos tudnivalók a kennel köhögésről EGÉSZSÉG ÉS MEGELŐZÉS 2023.10..20. KAPCSOLÓDÓ CIKKEK