Miért vonzóbbak egyes kutyák a bolhák számára, mint mások
EGÉSZSÉG ÉS MEGELŐZÉS
2022/10/ 21
Becsült olvasási idő: 4 minutes

A kutyád egy bolhamágnes?
Van legalább még egy élőlény a világon, amely ugyanúgy szereti a kutyádat, mint te – a bolhák. Ez így van. A bolhák szinte bármit megtesznek, hogy a kutyáddal tölthessenek egy kis időt; szeretik, ha karcsú kis testüket végigsimítja a kutyád szőre, rákapaszkodnak a kutyád bőrére és megcsócsálják azt, és a kutyád véréből táplálkoznak, akár hosszú időn keresztül is. Ha lehetőségük van rá, a bolhák naponta akár 50 petét is raknak, mert tudják, hogy otthonodban felnevelhetik a bolha bébikből álló családjukat.
Bár minden kutya ki van téve a bolhafertőzés veszélyének az év 365 napján, úgy tűnik, hogy egyes kutyák jobban vonzzák a bolhákat, mint mások. Úgy tűnik, mintha a bolhák kutyák iránti szeretete egy kicsit inkább a feltételekhez kötődne, ami azt jelenti, hogy bizonyos feltételek mellett a bolhák nagyobb valószínűséggel szaporodnak el.
Először is, a bolhák szeretik a meleg, párás környezetet – a lakásban, a szabadban és a kutyán is. A bolhák nem szezonális élősködők, mindaddig, amíg az időjárási viszonyok megfelelnek az optimális feltételeknek, ami 21-30 °C (70-85 °F) és 50% feletti páratartalom, addig aktívak lehetnek. Ez azt jelenti, hogyha olyan területen élsz, ahol egész évben meleg és párás a levegő, a bolhák kint és bent is aktívak lesznek, de ha olyan területen élsz, ahol négy évszak van, a bolhák egyes évszakokban aktívabbak lehetnek bent, mint a szabadban.

Míg a bolhák által kedvelt melegséget minden kutya teste biztosítja, nem minden kutya biztosítja a nedvesség azonos szintjét. A kutyák például csak a talppárnáikon található mirigyeken keresztül izzadnak. A bőrük akkor válik nedvessé, ha megnyalják vagy túlzott mértékben vakarják, amire egyes kutyák hajlamosak, különösen, ha megcsípte őket egy bolha. A bolhacsípés kicsi és kemény, és a szúnyogcsípéshez képest nagyon viszket. Sok kutya allergiás a nyálra, amelyet a bolha minden egyes csípéskor átad. A bolhacsípésre allergiás kutyák hajlamosak jobban nyalogatni, vakargatni és harapdálni magukat, mint más kutyák. Amikor a kutya megpróbálja enyhíteni a bolhacsípések okozta viszketést, olyan körülményeket teremt, amelyek tökéletesek a ahhoz, hogy még több bolha táplálkozzon rajta.
A kifejlett bolhák szívesebben bújnak meg a kutyán lévő eldugott helyeken, míg a bolhalárvák szeretik az otthonodban található sötét búvóhelyeket. Könnyebb észrevenni az apró, sötét bolhákat egy fehér vagy ordas szőrű kutyán, mint egy sötétbarna vagy fekete szőrű kutyán. A bolhák általában a kutyán landolva azonnal lemásznak a bundáról a bőrre, ahol táplálkoznak és petéket raknak. A hosszabb bundájú kutyák tökéletes fedezéket nyújtanak a bolháknak, hogy a kutya bőrén, a szőrzet alatt rejtőzve futkározzanak, és otthon érezzék magukat. Nem szabad azonban megfeledkeznünk arról, hogy a bolhák minden kutyán megkapaszkodhatnak. Néha a kutya jellegzetességei éppen elég sötét búvóhelyet biztosítanak, például a lábak, a nyak, a fülek és a farok alatt, ahová a fény nem jut el. Gondolj például egy olyan kutyára, amelynek hosszú, lógó fülei vannak, vagy egy olyanra, amelynek hosszú farka a hátára kunkorodik. Ezek a kutyák több búvóhelyet kínálnak, mint azok, amelyeknek rövid, hegyes fülük vagy lapos, bumfordi farkuk van.
Végül, egyes bolhák egyes kutyákat jobban szeretnek, mint másokat. Ez igaz – ugyanúgy, ahogy egyes emberek hajlamosak jobban vonzani a szúnyogokat, mint mások, egyes kutyák hajlamosak több bolhát vonzani, mint mások. Bizonyára elismered, hogy okkal szerettél bele a kutyádba – talán amiatt, ahogy az öledbe mászott, amikor először találkoztatok, vagy ahogy csóválta a farkát, amikor először köszöntél neki -, de jó eséllyel szerelem volt első látásra, igaz? Nos, a bolhákat három dolog vonzza vakon: a hő, a szén-dioxid és a rezgés. Egy szempillantás alatt ráugranak egy kutyára. Ha szeretnéd megóvni a kutyádat attól, hogy tökéletes otthont kínáljon a bolháknak, mindenképpen olyan bolhairtót válassz, amely elég hosszú ideig hatásos ahhoz, hogy megszakítsa a fiatal bolhák életciklusát a szőnyegeken és a bútorokon. A hatékony, folyamatos kezelés több hónapig is eltarthat, mire a bolhákat teljesen kiirtja a házból. Az állatorvosod segíthet egy olyan terv kidolgozásában, amelyet egész évben könnyen követhetsz.
AJÁNLOTT
NÉPSZERŰ OLDALAK
- A kutyák szembetegségei
- Minden, amit a kutyák védőoltásairól tudnod ke
- Mire számíthatsz kutyád öregedésekor
- 5 módszer arra, hogy a kutyával való utazás sétagalopp legyen
- Hogyan lesz bolhás a benti macska?
- 10 elengedhetetlen felszerelés új cicádnak
- Szívféreg macskákban – Valóság, nem fikció
- Milyen gyakran kell állatorvoshoz vinni a macskát?
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
-
A kullancsok igen apró, ám annál veszélyesebb élősködők, akiknek az élete függ attól, hogy állatok – például kutyák és macskák – vagy emberek vérét szívják. Ez elég „vámpírosan” hangzik, ugye? Talán ez az oka annak, hogy ennyi mítosz lengi körbe ezeket a kis lényeket, hiszen az emberek félelmükben előbb kezdenek el valótlanságokat kitalálni és azokban hinni, minthogy valóban megértsék és a helyén kezeljék a veszélyt.
-
Kutyatulajdonosként te is biztosan mindent megteszel, hogy megvédd négylábú barátodat. Sajnos azonban már a kertben vagy épp a helyi parkban is számos olyan veszély leselkedhet rá, amelyek komolyan károsíthatják kutyád egészségét. Az egyik ilyen a leptospirózis, ami egyre több országban jelent jelentős kockázati tényezőt.
-
Ha macskádat állatorvoshoz viszed, az stresszes lehet. Olvasd el, hogyan készítsd fel macskádat az állatorvosnál tett látogatásra.
-
A kutyákkal ellentétben a macskák nem arról híresek, hogy a születésnapi tortákat vagy a felügyelet nélkül hagyott csirkés vacsorákat megdézsmálnák. Azt gondolod, hogy a macskádnak egyáltalán nincs ínyére az, amit te szoktál enni? El sem tudod képzelni, ahogy egy tábla csokoládéért vagy egy korty alkoholos italért kuncsorogjon?
-
Talán találkoztál már kedvenced oltási könyvében vagy az állatorvosi rendelőben a DHPPi-L vagy DHP-L mozaikszavak egyikével, de azt tudod, hogy mit jelöl a kombinált oltás nevében szereplő „D”? Ez nem más, mint a szopornyica latin megfelelőjének (canine Distemper) kezdőbetűje, amely az egyik legsúlyosabb betegség, amit a kutyád elkaphat.