Hogyan dorombolnak a macskák és miért: mit üzen macskád a dorombolással?
GONDOZÁS ÉS TÁPLÁLKOZÁS
2022/11/23
Becsült olvasási idő: 5 minutes

Semmi sem hasonlítható egy macska dorombolásának megnyugtató hangjához. Amikor megsimogatjuk a kedvencünk bundáját, egy kicsit megvakarjuk a füle mögött vagy gyengéden megdörzsöljük az álla alatt, ő aranyos berregő hanggal jutalmaz minket. Ilyenkor vajon a boldogságtól dorombol a cicánk, vagy valami más okból?
Hogyan dorombolnak a macskák?
A kutatók évek óta tanulmányozzák a macskák dorombolását, azonban csak nemrégiben kezdtek el rájönni arra, hogyan is állítják elő a cicák ezt a hipnotikus rezgést.
A legtöbb szakértő úgy véli, hogy a macskák dorombolása az agyukból, egy idegi rezgéskeltőtől (oszcillátor) indul, amely ritmikusan ismétlődő üzeneteket küld a gégeizmoknak, amik ettől másodpercenként 25-150-szer összerezdülnek. Ez a hangszalagok hirtelen szétválását okozza a be- és a kilégzés során. Az eredmény pedig a macskák dorombolásként ismert vibrálása.
Nemcsak a házimacskák, hanem egyes vadmacskák és közeli rokonaik is dorombolnak, mint például a cibetek, a görények és a mongúzok, továbbá a hiénák, a tengerimalacok és a mosómedvék is képesek erre a vibrálásra. Érdekesség, hogy azok a nagymacskák, amelyek tudnak dorombolni, mint például a hegyi oroszlánok és a hiúzok, nem képesek üvölteni, míg az olyan üvöltő nagymacskák, mint az oroszlánok és a tigrisek, nem dorombolnak. A szakértők ezt az állatok hangszalagját körülvevő szerveknek tulajdonítják, amelyek az üvöltő macskáknál nem elég merevek ahhoz, hogy dorombolást idézzenek elő, és fordítva.

Miért dorombolnak a macskák?
Egyes szakértők szerint a dorombolásra érdemes úgy gondolnunk, mint egy mosolyra. Mi emberek is többféle okból mosolygunk: amikor boldogok vagy idegesek vagyunk, szeretnénk valamit elérni, és akkor is, amikor egy ellenséges helyzetet próbálunk kezelni. Mosolyunk számos érzelmet és szükségletet képes közvetíteni, ehhez hasonlóan a macskák dorombolása is több célt szolgál.
Meggyőző dorombolás
Észrevehetjük, hogy a cicánk dorombolása különösen hevessé válik az étkezések idején, ami nem véletlen. A házimacskák megtanulták, hogyan használják ezt a képességüket arra, hogy megszerezzék, amit szeretnének, jelezzék, mikor éhesek. A jelenséget tanulmányozó kutatók azt vették észre, hogy amikor a macskák a dorombolást nyávogással kombinálják, olyan hangot adnak ki, ami hasonlít egy emberi csecsemő sírására. Ez a fajta hangképzés azt sugallja, hogy a cicák megtanulták, hogyan használhatják ki az emberek utódgondozásra vonatkozó ösztöneit.
A dorombolás gyógyító ereje
A macskák akkor is dorombolnak, ha megsérültek, betegek, fájdalmaik vannak, vagy vajúdnak és még akkor is, amikor haldokolnak. A kiscicák is dorombolnak nem sokkal a születésük után. Ezekben a stresszes helyzetekben valószínűleg önmagukat nyugtatják a vibrálással.
Sok szakértő azt is feltételezi, hogy az alacsony frekvenciájú dorombolás (25 Hz) olyan rezgést okoz a testükben, amely egyfajta beépített terápia számukra. Úgy vélik, hogy ezek a rezgések gyógyíthatják a csontokat és a sebeket, javíthatják az izmokat és az inakat, megkönnyíthetik a légzést, valamint csökkenthetik a fájdalmat és a duzzanatot. Ez a frekvencia az embereknél is felgyorsítja a sebek gyógyulását.

Anya-kölyök kapcsolat
A cicák születése után nem sokkal a kicsik és a mama is dorombolnak, miközben az anyuka az újszülött kicsinyeit gondozza. A dorombolás e pillanatai az alapvető kötődést erősítik, a macskamama vibrálása egyfajta altatódal a kicsik számára, a kölykök pedig így adják anyjuk tudtára, hogy jól vannak, vagy éppen hol tartózkodnak.
A szülés utáni ösztönös dorombolásnak van egy létfontosságú oka is. A cicák vakon és süketen születnek, ezért még nem tudnak tájékozódni. Szükségük van a mamájukra a testmelegéért és a táplálékért, az utat pedig úgy tudják megtalálni hozzá, ha követik a berregő rezgést.
Boldog dorombolás
Ha a macskánk nyugodtnak tűnik, a szemei félig csukva vannak, a farka többnyire mozdulatlan, és mindeközben dorombol, az elég biztos jele annak, hogy boldog. Ez a jelenség megnyugtató hatással bír ránk, és tudhatjuk, hogy kedvencünk boldognak érzi magát.
A cicák az egymás közötti kommunikációban is használják a dorombolást, gyakran így jelzik a másik felé békés szándékaikat, vagy így hívják játékra fajtársaikat.
Pozitív hatások a gazdikra
Több tanulmány is kimutatta, hogy a macskatartás számos egészségügyi előnnyel jár a gazdik számára. A cicák dorombolása az embereknél is hozzájárul a stressz és a vérnyomás csökkenéséhez. A szakértők ezt azzal magyarázzák, hogy a macskák berregése olyan hallási inger, amelyet a békességgel és a nyugalommal társítunk. A dorombolás elősegíti a relaxációt és jó érzést vált ki.
Orvostudományi kutatások kimutatták, hogy a kedvenceink dorombolása az emberekben is olyan gyógyító képességeket aktiválhat, mint a macskákban. Az orvosok a doromboláshoz hasonló rezgést alkalmaztak már betegek gyógyításánál. Amikor a macskák vibrálásával azonos frekvenciatartományban lévő búgó hangokkal kezelték az idős betegeket, a csontok lassabb leépülését figyelték meg náluk.
Rejtélyes dorombolás
Legközelebb, amikor összebújunk a doromboló kiskedvencünkkel, érdemes elgondolkodnunk azon, hogy valójában mit is szeretne jelezni a macskánk. Bár a szakértők egyre többet tudnak a jelenségről, még mindig sok a nyitott kérdés, továbbra is rejtélyes számunkra a cicák viselkedése.
AJÁNLOTT
NÉPSZERŰ OLDALAK
- A kutyák szembetegségei
- Minden, amit a kutyák védőoltásairól tudnod ke
- Mire számíthatsz kutyád öregedésekor
- 5 módszer arra, hogy a kutyával való utazás sétagalopp legyen
- Hogyan lesz bolhás a benti macska?
- 10 elengedhetetlen felszerelés új cicádnak
- Szívféreg macskákban – Valóság, nem fikció
- Milyen gyakran kell állatorvoshoz vinni a macskát?
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
-
Ha macskádat állatorvoshoz viszed, az stresszes lehet. Olvasd el, hogyan készítsd fel macskádat az állatorvosnál tett látogatásra.
-
Bolhaváros kisokos, avagy hol rejtőznek a bolhák otthonodban EGÉSZSÉG ÉS MEGELŐZÉS 2023/05/26 Becsült olvasási idő: 4 minutes KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
-
A kutyád egy bolhamágnes? Derítsd ki, miért lehet vonzó a kutyád a bolhák számára.
-
Tudj meg többet arról, hogyan kell szocializálni a kölyök kutyákat. Olvasd el tippjeinket a korai szocializációról.
-
A macskák nem szeretik a vizet – mítosz vagy valóság? Tudd meg, melyek a “macskák utálják a vizet” sztereotípia evolúciós alapjai.