Okostelefon alkalmazás a felelős állattartásért
Az utcán kóborló ebek és gazdáik egymásra találását, valamint a kóbor kutyák gazdákhoz kerülését segíti a 'Vigyél Haza' okostelefonokra letölthető applikáció, amelyhez a nyár vége óta már több mint 5000 felhasználó és 16 állatvédő szervezet csatlakozott.
Olvass tovább
Miért fogadj örökbe és ne vásárolj állatot?
Hasznos tanácsok, azoknak, akik állattartást terveznek.
Olvass tovább
Gazdi lettem
Ha egy szőrös apróságot látunk, akaratlanul arra gondolunk: nem is lehet olyan nehéz felnevelni egy ilyen cukiságot, nekem is menne, akkor miért ne?
Olvass tovább
Nyúl a háznál - 2. rész
Mielőtt úgy döntünk, hogy egy nyuszival bővítjük a családot, megmutatjuk, mire kell odafigyelni vásárlásnál, vagy örökbefogadásnál.
Olvass tovább
Szőr nélküli házikedvencek
A szőrtelen kisállatok gondozásával kapcsolatban számos sztereotípia él: sokan azt gondolják, hogy nagyon macerás állatok, pedig annyira azért nincsenek speciális igényeik. Sőt, az allergiás gazdiknak tökéletes választás egy csupasz tünemény.
Olvass tovább
Kutya-macska barátság? Nem kizárt!
Mit tegyünk, ha a már meglévő cicánk mellé érkezik egy ugató társ, vagy ha egyszerre szeretnénk magunkhoz venni kutyát és macskát is? Nem lehetetlen küldetés, de sok odafigyelést és türelmet igényel.
Olvass tovább
Mi köze van a klímaváltozásnak az élősködőkhöz? Szezon nincs, csak egész éves veszély
Míg a klímaváltozás következtében a nem túl távoli jövőben szinte az egész világon megszűnhet a hagyományos értelemben vett élősködőszezon, addig Magyarországon már most is ez a jellemző. A kullancsokat és a bolhákat illetően hazánkban szinte egész éves veszéllyel kell számolnunk. Az ektoparaziták a változó klíma mellett kiválóan alkalmazkodnak a megelőző szerekhez is, ezért fontos, hogy innovatív, állatorvosnál elérhető terméket válasszunk kedvencünk védelmére.
Olvass tovább
Örökbefogadás előtt és után – Tippek az első 30 napra
Egy örökbefogadott kiskutya életében az új gazdinál töltött első hetek a legmeghatározóbbak, hiszen az ebben az időszakban szerzett élményei alapjában határozzák meg a családdal kialakított közös életét. Az új jövevény érkezésére már az örökbefogadás előtt érdemes készülni, amelyhez most tippeket is adunk.
Olvass tovább
Töltse le kiadványainkat 11 témában és váljon kitűnő gazdivá!
Cikkünkben letölthető leírásokat talál, amelyek minden elkötelezett gazdi számára hasznosak lehetnek. Töltse le az összeset és váljon Ön is kiváló gazdivá!
Olvass tovább
Hogyan legyünk jó gazdik?
Négylábú barátaink javítják az életminőségünket, ezt minden állattartó tudja. Az állatok rengeteg örömöt, biztonságérzetet adnak nekünk, és aktívabbá is teszik mindennapjainkat. Az állattartás pozitívan befolyásolja az érzelmeinket, csökkentheti a depressziót, a stresszt és a szorongást. Kiskedvencünk közelsége testünkre is jótékonyan hat: csökkentheti a vérnyomást, illetve akár a szívroham és az agyvérzés kockázatát is, valamint serkenti az immunrendszert. Mindezt a szeretetet megfelelő gondoskodás formájában viszonozhatjuk kedvenceinknek: az alábbi tippek segítségével még jobb gazdivá válhatunk.
Olvass tovább
Külső élősködők - 1. rész
A tavasz közeledtével a nappalok egyre hosszabbá és melegebbé válnak. A napsütés arra buzdít, hogy kutyánkkal hosszabb sétákat tegyünk. Aktívabbak leszünk. De nem csak mi vagyunk ezzel így! Ne feledjük, hogy ez a legjobb időszak a külső élősködők számára. A bolhák és kullancsok rendkívül veszélyesek kedvenceinkre nézve, hiszen számos betegséget hordoznak. Az alábbiakban röviden összefoglaljuk az általuk terjesztett parazitákat és betegségeket.
Olvass tovább
A külső élősködők elleni védelem - 2. rész
A légkör évről-évre egyre melegszik. Az enyhe telek és a forró, nedves nyarak kiváló feltételeket teremtenek az olyan parazitáknak, mint például a bolhák és a kullancsok. A bolhák egész évben veszélyesek, ezért nem szabad megfeledkeznünk az ellenük való védekezésről, de a kullancsok is egyre aktívabbá válnak, és gondolnunk kell arra, hogy még azokban a hónapokban is támadhatnak, amelyekben korábban esetleg nem tették.
Olvass tovább
5+1 tipp a jól nevelt kutyáért
Megérkezett a szeptember, ami a világ minden táján egyet jelent a diákoknak: elkezdődött az iskola. Az oktatás azonban nem csak az embercsemetéknek fontos, hanem a négylábú gyerekeknek is. A tanulás boldog és izgalmas életet biztosít a kutyáknak, míg a gazdi számára a nyugalom záloga. Összegyűjtöttünk 5+1 alapvető tanácsot a boldog és kiegyensúlyozott otthonért.
Olvass tovább
Öt ok, amiért szeretjük az állatokat
Október 4-e az állatok világnapja. Ez 1931 óta kiváló alkalom arra, hogy az állatok imádói megünnepelhessék kedvenc állatfajukat vagy háziállatukat. Habár a világnapot a vadállatok védelme miatt hozták létre, néhány évvel később a felelősségteljes kisállattartást is bekerült a hivatalos célok közé. A 88. világnap alkalmából összegyűjtöttünk néhány okot, amiért imádjuk négylábú bundás barátainkat és gondoskodunk is róluk.
Olvass tovább
5+1 dolog, amivel felkészítheted kedvencedet a hidegre
Kevés aranyosabb dolog van annál a világon, mint egy esőkabátos kiskutya, de bármennyire is szeretjük néhányan cuki ruhákban látni kedvenceinket, elsősorban kisállatunk kényelmét kell szem előtt tartanunk. A legtöbb kutya és macska remekül megvan bármilyen ruha nélkül, néha azonban hasznos lehet, ha segítünk nekik szárazon és melegen maradni. A téli hónapok közeledtével az alábbi 5 módszer segítségével készíthetjük fel kedvenceinket a hidegebb időjárásra.
Olvass tovább
Szembetegségek, melyek kedvenceinknél is jelentkezhetnek
A látás képessége nagyon fontos mindennapi életünkben, ahogy négylábú barátainkéban is. Ezért a napi testmozgás, a megfelelő táplálás és a szőrzet gondozása mellett a kutya vagy macska szemére is megfelelő figyelmet kell fordítani. Kutyák esetében a világ felfedezése elsősorban a szagokon keresztül történik, ám ez nem jelenti azt, hogy a kutyáknak rossz a látása. Az emberekkel összehasonlítva a kutyák kevesebb színt látnak (a kutyák szemében kétféle sejt található, melyek a színlátásért felelősek, míg az emberek szemében három ilyen típusú sejt van), viszont sokkal jobban látnak gyengébb fényviszonyok mellett.
Olvass tovább
A kis kedvencek titkos élete
Ha többször kellett otthon hagynod a kisállatodat néhány órára, valószínűleg benned is felmerült már a kérdés, hogy mivel töltheti idejét napközben? Vajon jól érzi magát? Vagy épp most tépi szét a bútorokat? Megállás nélkül ugat és zavarja a szomszédokat, vagy csak szunyókál a kanapén, ami máskor tiltott terület? A kis kedvencek titkos élete a kisállattartás egyik legizgalmasabb része, így ilyen és hasonló kérdések számos gazdi fejében megfordultak már, miközben az otthon hagyott állatáért izgult. Jó hír viszont, hogy ha megtanuljuk, hogyan hagyjuk őket otthon, és értelmezzük a jeleket, amelyekkel hazaérkezéskor találkozunk, akkor sokat tudhatunk meg a kapcsolatunkról, és javítani tudunk kedvenceink titkos életén.
Olvass tovább
Valentin nap kiskedvenceinkkel - 5 vidám módja annak, hogy kimutasd, mennyire szereted őket
A Valentin nap az évnek azon különleges napja, amikor kiemelten nagy figyelmet szentelünk azoknak, akiket szeretünk. A kisállat-tulajdonosok számára kedvenceik sem képeznek kivételt a különleges bánásmód és hatalmas szeretet tekintetében, hiszen négylábú barátaik egész évben feltétel nélküli szeretetet biztosítanak számukra. Hogy viszonozni tudd ezt a szeretetet, segítségül összegyűjtöttünk 5 szórakoztató módot arra, hogyan tudod ezt a különleges napot eltölteni házikedvenceddel.
Olvass tovább
Egzotikus betegségek, melyek már nem is annyira egzotikusak
Az egykor egzotikusnak tartott betegségek egyre gyakoribbá válnak. A Lyme-kór, amely nagy gya-korisággal fordul elő az éghajlati övezetünkön, egészen a közelmúltig utazási betegségnek számított. A Borrelia burgdorferi baktériumot 1982-ben izolálták kullancsokból az Egyesült Államokban, és két évvel később már Németországban is észlelték (7). Egyéb úgynevezett utazási betegségek, me-lyek elterjedési területe szintén növekedhet: leishmaniasis, ehrlichiosis, vagy hepatozoonosis. Olyan világban élünk, ahol oly könnyedén juthatunk el távoli helyekre, mint soha azelőtt az emberiség tör-ténelmében, így a korábban nem tapasztalt betegségek mindennapi fenyegetést jelentenek számunk-ra és kedvencünk számára.
Ebben a cikkben alapvető információkat nyújtunk a legveszélyesebb betegségekről, mint például a leishmaniasisról, amely szorosan összefonódó világunkban egyre kevésbé számít egzotikusnak.
Olvass tovább
Tavaszi testmozgás kedvenceddel - 5 tipp a közös sportra a kutyáddal
A tavasz közeledtével nem csak mi, emberek töltünk egyre több időt a szabadban, friss levegőn, de kutyánk mozgásigénye is megnő ilyenkor. A téli hónapok során háziállataink könnyen túlsúlyossá válhatnak vagy egy kicsit ellustulhatnak, ezért a jó idő beköszöntével fontos, hogy mozgásra bírjuk őket. Összeköthetjük a kellemest a hasznossal, és mi is sportolhatunk, míg négylábú barátunk is jól érzi magát a szabadban.
Olvass tovább
A KUTYA BABÉZIÓZISA
A tavasz beköszöntével a napsütéses, enyhe idő és a friss levegő a szabadba csalogat bennünket. Négylábú barátainkat is gyakrabban visszük sétálni. Azonban sajnos a tavaszi idő nemcsak minket és kutyáinkat késztet aktívabb életre. Az évnek erre az időszakára jellemző a kullancsok tömegesen megjelenése is. A kullancsokkal nemcsak erdőkben és réteken találkozhatunk. Ezek a paraziták remekül érzik magukat a parkokban vagy a városi környezet kisebb zöldterületein is.A kullancsok a Pókszabásúak osztályába tartozó ektoparaziták. Minden fejlődési alaknak – lárva, nimfa, kifejlett – vérre van szüksége a növekedéshez. A kullancsok általában a melegvérű állatok véréből táplálkoznak. Megtámadnak egereket, nyulakat, macskákat, szarvasmarhát és embereket is. Március és november között a legaktívabbak, habár a hőmérséklet függvényében korábban is megjelenhetnek, és tovább aktívak maradhatnak.
A kullancsok számos veszélyes betegséget hordozhatnak, mint például a babéziózis, az anaplazmózis, a Lyme kór, vagy az ehrlichiosis. Ebben a cikkben egy rendkívül veszélyes, a kullancsok által terjesztett betegséget, a babéziózist mutatjuk be.
Olvass tovább
Hogyan használjuk felelősen az állatgyógyszereket?
Az állatgyógyszerek felelős használatának sok olyan aspektusa van, amit nem csupán az állatorvosoknak, de a gazdiknak is fontos tudni. Ha egy kisállat megbetegszik vagy valamilyen tünetet mutat, sok gazdi figyelmen kívül hagyja a megfelelő gyógykezelést és ellátást, és az interneten található, sokszor téves információkra hagyatkozik, illetve rossz berögződéseket követ. Összegyűjtöttünk néhány tudnivalót és tanácsot a kisállattulajdonosoknak, hogyan válhatnak igazán felelős gazdikká állatgyógyszerek tekintetében.
Olvass tovább
A kutya fülgyulladásának 5 tünete
Az emberi füllel összehasonlítva a kutya fülei sokkal nagyobbak. A kutya fülkagylói méretesebbek, és hallójárata számottevően hosszabb, mint az emberé, valamint lefutásában megtörik, míg az emberé rövid és egyenes. Ezért minden fülbetegség nagyon kellemetlen lehet mind a kutyák, mind az emberek számára, bár a probléma egyértelműen szembetűnőbb a kutyáknál. A kutya füleivel kapcsolatos egyik leggyakoribb probléma a külső rész, azaz a fülkagyló és a külső hallójárat gyulladása.
Olvass tovább
A nagy cicaszótár – Avagy így kommunikál veled a macskád
Közismert tény, hogy nem az ember tart macskát, hanem éppen fordítva. Ezért hasznos lehet megtanulni, mit jelentenek a nyávogásaik, a dorombolásuk, vagy mit akarnak kifejezni a testbeszédükkel, már ha tudni szeretnéd, mit akar mondani neked bundás kis főnököd!
Olvass tovább
Lepkeszúnyog – a nálunk kevésbé ismert élősködő
A kutyára és macskára veszélyes külső élősködők közül leginkább a kullancs, a bolha és a szúnyog ismert széles körben. Azonban más rovarok is veszélyt jelentenek kedvenceinkre, például a lepkeszúnyog. Ez a vérszívó bőrbetegséget okozhat, még jelentősebb azonban a Leishmaniasis veszélye, amit a Leishmania parazita-család egyik apró tagja okoz, mely a lepkeszúnyog csípésével kerül a gazdatestbe. A krónikus betegség végzetes is lehet, valamint zoonotikus betegség, tehát emberre is veszélyes. A világ egyes területein a Leishmaniasis komoly egészségügyi probléma.
Olvass tovább
Hogyan segítsünk kisállatunknak átvészelni a nyári meleget és hőhullámokat?
Évről évre emelkedik a hőmérséklet, különösen a nyári időszakban. Ez mind az emberek, mind a kisállatok egészségére hatással van, hiszen a nagy forróság akár hőgutát is okozhat. Az összegyűjtött hasznos tippek és tanácsok segíthetnek, megkönnyíteni a kisállatok számára a nyári kánikulát.
Olvass tovább
A macskák világnapja: 10 tipp a boldog macskáért
Augusztus 8-a a macskák világnapja, a cicák ünneplése és a rájuk való odafigyelés ideje. Ez alkalomból összegyűjtöttünk 10 tippet a gazdiknak, hogyan tegyék boldogabbá kiskedvencüket.
Olvass tovább
Szúnyogok világnapja
A szúnyogszezon a klímaváltozás miatt tovább tart, mint egy évtizeddel ezelőtt. Bosszantó jellege mellett komoly fenyegetést is jelent kisállatainkra. Ezért fontos, hogy felhívjuk a figyelmet a szúnyogok által terjesztett betegségekre, és beszéljünk azok megelőzéséről is. A szúnyogok világnapja, melynek dátuma augusztus 20., kiváló alkalmat biztosít arra, hogy a közvélemény előtt tudatosítsuk a téma fontosságát.
Olvass tovább
Bolhák, kullancsok és szúnyogok által terjesztett betegségek
Végre itt a nyár. A nappalok hosszúak, melegek és kellemesek. Mindez arra ösztönöz bennünket, hogy kipihenjük az iskola, a munka vagy az egyetem fáradalmait, és nyaralni menjünk. Sajnos az év ezen időszaka nemcsak számunkra vonzó. Nyáron az ízeltlábúak, például a szúnyogok és a kullancsok is nagyon aktívak.
Olvass tovább
Kisállatok és emberek egészségére is veszélyes álhírek – hogyan szúrjuk ki őket?
A közösségi média mindenkinek lehetőséget ad a véleménynyilvánításra. Egyfelől ez nagyszerű, hiszen első kézből kaphatunk információkat szinte mindenkitől a világon, másrészt viszont számos önjelölt szakértő írásával is találkozhatunk, akik szakértő ismeretek és háttér nélkül osztják meg véleményüket. Ez a széleskörben elterjedt probléma kisállatainkat is érinti. Számos kisállatokkal foglalkozó weboldal, blog, és online csoport létezik az interneten. És bár ezekből egyre több van, a hiteles információt közlő források száma nem növekszik arányosan, míg a tévhitek és álhírek szélsebesen terjednek a világhálón. Ezek közül soknak súlyos egészségügyi kockázata is van a kisállatokra és gazdikra nézve. Szerencsére az álhíreket fel lehet ismerni és el lehet kerülni, ha meg tudjuk találni a megbízható forrásokat. Azzal, hogy elhisszük az álhíreket, és azok szerint cselekszünk, nem csupán kedvenceiket tesszük ki veszélynek, de saját egészségünket is kockáztatjuk. Sajnos a felelősség csak a miénk, hogy megkülönböztessük a valódi tartalmakat a hamisaktól. Szeretnénk rámutatni, hogyan vértezzük fel magunkat az álhírek ellen, melyek kisállatainkról és azok egészségéről szólnak.
Olvass tovább
Vakcinázás - hogy ne bolonduljunk bele
Az utóbbi évek vakcina-ellenes mozgalmai hatására sokunkban szülőként és állattartóként is megfogalmazódik a kérdés, hogy beoltassuk-e gyerekeinket és négylábú kedvenceinket? Ennek következtében évről-évre nő azoknak a gyerekeknek a száma, kiket nem oltatnak be veszélyes fertőző betegségek ellen (1). A gyerekek vakcinázásával kapcsolatos viták és félelmek egyre inkább terítékre kerülnek kedvenceinkkel kapcsolatban is, és az állatorvosok észrevették, hogy vannak tulajdonosok, akik azért nem oltatják be kedvenceiket, mert aggódnak a vakcinák biztonságossága miatt.
A legtöbb ember valószínűleg nem ismeri fel, hogy a vakcinázás az egyik legnagyobb orvosi eredmény, aminek köszönhetően nem kell folyamatosan a betegségtől és a haláltól való félelemben élnünk. Fertőző betegségek évezredek óta veszélyeztetnek embert és állatot egyaránt. A tizennegyedik században a pestis Európa lakosságának egyharmadát ölte meg, és kevesebb, mint 100 éve a spanyolnátha 20-40 millió ember halálát okozta világszerte (többét, mint az első világháború)2. Vakcinázással sikerült felszámolni a himlőt - ami még a XX. században is halálosnak számított. Mostanra az általános vakcinázás révén közel állunk egy másik rettenetes betegség, a járványos gyermekbénulás felszámolásához is. Vakcinázással megvédhetjük állatainkat is, ezzel csökkenthetjük a gyógyszerek használatát és javul az állatjóllét gazdasági haszonállatainknál.
Olvass tovább
Karácsonyi jótékonyság: tippek, hogyan segíthetsz a gazdátlan kisállatokon
Karácsonykor minden a szeretetről szól, több időt töltünk a szeretteinkkel – nem csak a családunkkal és barátainkkal, de szőrös, négylábú társainkkal is. Az év végéhez közeledve kicsit megnyugszunk, lelassulunk, többet időzünk otthon, ami azt is jelenti, hogy nagyobb figyelem jut kiskedvenceinkre is. És ez az, amire a kisállatoknak szükségük van: szeretet és törődés.
Olvass tovább
Egészséges látás a boldog életért: ismerd fel a 4 leggyakoribb szemproblémát, ami kutyusodat fenyegetheti
Proaktivitással és időben elkezdett kezeléssel a maradandó károsodás elkerülhető.
A kutyák legfontosabb érzékszerve az orr, de ez persze nem jelenti azt, hogy a látásukra ne lenne ugyanolyan nagy szükségük, mint nekünk. A problémák, mint a szaruhártyafekély, a glaukóma, a száraz szem vagy a szürkehályog, az ő látásukat is fenyegetik, és ha a jeleket nem szúrod ki időben, vagy ha a kezelés későn veszi kezdetét, akkor kiskedvenced komoly fájdalmakat és kellemetlenségeket élhet át, sőt látását részlegesen vagy teljesen is elveszítheti. Ám ha tudod, mire kell rendszeresen figyelned, és melyek a leggyakoribb szembetegségek, akkor mindezek gyógyíthatók, vagy, ami még jobb, teljesen megelőzhetők.
Olvass tovább
A felelős kutyatartás világnapja: 3 tipp, mellyel megóvhatod kedvencedet
Együtt élni egy kutyával nem csak öröm, de kiváltság és egyben hatalmas felelősség is. A kutyatartás nem merül ki abban, hogy enni és inni adunk neki, fekhelyet biztosítunk számára, labdázunk és trükköket tanulunk vele. A legfontosabb, hogy vigyázzunk az egészségére. Íme a 3 legfontosabb teendő, mellyel megóvhatod szeretett barátod egészségét.
Olvass tovább
Nyúlkedvenceinket érintő fertőzések: 2 végzetes betegség, mely megelőzhető
Rendszeresen viszed állatorvoshoz nyuladat? Vagy ez meg se fordul a fejedben? Nem árt tudni, hogy a nyulakat is veszélyes, akár az életüket is fenyegető kórokozók támadhatják meg. A kutyák és a macskák mellett a rendszeres egészségügyi tanácsadás esetükben is fontos, ennek keretében a betegségmegelőzést is meg lehet beszélni az állatorvossal.
Olvass tovább
3+1 tipp a szakértőktől, hogyan óvjuk meg kedvenceinket tavasszal
Itt a tavasz, és már a természet is ébredezik; csodálatos időszak ez. A hőmérséklet emelkedik, a növények kivirágoznak, és napról napra világosabb lesz. Ám a tavasz számos veszélyt rejt a kisállatok számára, melyekkel a gazdik nincsenek tisztában. A Kisállatorvos.hu szakértői összegyűjtöttek néhány elengedhetetlen dolgot, amelyre tavasszal egy felelősségteljes gazdinak figyelnie kell.
Olvass tovább
Föld Napja: környezetvédelmi tippek gazdiknak
A melegebb hőmérséklet okozta éghajlatváltozás évről évre veszélyesebb, a természet és a vadon elővilága folyamatosan károsodik. Emellett a kiskedvencek és más háziállatok egészsége is érintett. Felelősségteljes gazdiként a te kötelességed, hogy a környezet mellett kisállatodat is megóvd. A Kisállatorvos.hu szakértői összegyűjtöttek néhány hasznos, a mindennapi életedben alkalmazható tippet a Föld Napja alkalmából, melyekkel biztosíthatod a saját, és kisállatod jövőjét ezen a bolygón.
Olvass tovább
Egy az egészség
Mindannyian kapcsolódunk egymáshoz, emberi jólétünk szorosan összefonódik az állatok egészségével és környezetünkkel, amit megosztunk egymással. Számos mai egészségügyi probléma megoldásához az "Egy az egészség" megközelítésre van szükség.
Olvass tovább