Nehezen tudok megválni tőlük
Interjú Dr. Bárdossy Eszter állatorvos kutyatenyésztővel, aki kutyáival két díjat is nyert az egyik legrangosabb nemzetközi kutyakiállításon, a Crufts-on. Tenyésztésről, versenyezni szerető kutyákról és nevelésről beszélgettünk.
Olvass tovább
Így küzdünk a veszettség ellen
Szeptember 28-án volt a veszettség világnapja. Az MSD Animal Health a kisállat tulajdonosokkal karöltve segít megszabadítani a világot a betegségtől.
Olvass tovább
Hogyan hat a kutyákra a "fúj" szó?
A kutyák képesek külön kezelni saját érdeklődésüket és gazdáik érzelmeit - derül ki az MTA-ELTE Összehasonlító Etológiai Kutatócsoport legújabb tanulmányából.
Olvass tovább
Hogyan hűtsük le a kutyákat?
A hosszan tartó nagy melegben könnyen kaphat hőgutát kutyánk. Hogyan előzzük meg mindezt? Néhány praktikus tanács a Háziállat.hu-tól.
Olvass tovább
Okostelefon alkalmazás a felelős állattartásért
Az utcán kóborló ebek és gazdáik egymásra találását, valamint a kóbor kutyák gazdákhoz kerülését segíti a 'Vigyél Haza' okostelefonokra letölthető applikáció, amelyhez a nyár vége óta már több mint 5000 felhasználó és 16 állatvédő szervezet csatlakozott.
Olvass tovább
Így gondozd az idős kutyádat
Milyen főbb szabályokat kell betartani, hogy idős kutyánk hosszabb életű legyen?
Olvass tovább
Az öregedés jelei kutyáknál
Sorozatot indítunk idős kutyák tartásáról szól. Első részben az öregedés jeleiről lesz szó. Milyen jelekből látszik, ha egy kutyus idős korba lép.
Olvass tovább
Nem fél többé a macskától az egér
Nem fél többé a macskától a toxoplazmával fertőzött egér, még azután sem, hogy meggyógyult. Az egysejtű élősködő tehát maradandó agyi elváltozást okozhat - derült ki amerikai kutatók kísérleteiből.
Olvass tovább
Királyi módra étkeznek a királynő kutyái
Királyi módra étkeznek a brit uralkodó kutyái is: napi menüjükön rendszeresen szerepel bélszín és csirkemell, amelyet egy udvari séf készít - legalábbis II. Erzsébet királynő egyik életrajzírója szerint.
Olvass tovább
Sok a regisztrálatlan kutyachip
Az Orpheus Állatvédő Egyesület szakértői szerint.
Olvass tovább
Melyik a legnépszerűbb kutyafajta Magyarországon?
Nem a magyar vizsla és nem is a puli.
Olvass tovább
Mennyi kutya van Magyarországon?
És mennyi macska? Rengeteg. A HVG adatai.
Olvass tovább
Mitől alakul ki a macskaszőr-allergia?
A macskákat gyakran vádolják allergia okozásával. Tudósok felfedezték, milyen folyamat váltja ki a tüneteket, ez pedig lehetővé teheti a gyógyszeres kezelést.
Olvass tovább
Remek a kutyák memóriája
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem kutatói részletes kísérleti bizonyítékot szolgáltattak arra, hogy a kutyák emlékeznek az ember által korábban bemutatott feladatokra.
Olvass tovább
Hogyan hat a Hold az állatokra?
Tudósok egy csoportja átfogó felmérést készített a holdciklus által kiváltott viselkedési normák közvetlen és közvetett összefüggéseiről.
Olvass tovább
Kutyájával tanul beszélgetni Barabás Évi
A műsorvezető az úgynevezett tükörmódszerrel akarja megtanulni kutyája nyelvét.
Olvass tovább
A kisállatokra is vigyázzunk a hőségben!
Másodfokú hőségriasztást rendelt el hétfő déltől péntek éjfélig az országos tiszti főorvos. A hét elején tovább erősödik a nappali felmelegedés, napközben 35 fok is lehet. Nagyon fontos, hogy kedvenceinket is óvjuk a melegtől!
Olvass tovább
Könnyebb lesz kisállattal utazni
Az Európai Unió állampolgárai a jövőben egyszerűbben kelhetnek útra kutyával, macskával, vagy akár vadászgörénnyel, de az egészségügyi előírások szigorúbbak lesznek - döntött csütörtökön az Európai Parlament (EP).
Olvass tovább
Sokat költünk kisállatainkra
A magyarországi kutya- és macskatartók 36 százaléka havonta több mint 10 ezer forintot költ házi kedvencei ellátására, sokan azonban akár havi 40 ezer forintot is áldoznak kisállataikra - derült ki egy friss kutatás eredményeiből.
Olvass tovább
Magyarországon is felbukkant a szívféreg
Hazánkban eddig alig látott parazitát találtak egy Szegeden élő kutyában, számolt be a Délmagyar című lap. A kutya ráadásul el sem hagyta a várost, tehát biztosan helyben fertőződött meg.
Olvass tovább
Az ivartalanított kutyák tovább élnek
Az ivartalanított kutyák tovább élnek, mint azok, amelyeket nem fosztanak meg ivarszerveiktől - állítják amerikai kutatók. Az élethosszkülönbség jelentős: másfél év.
Olvass tovább
Felismerik a fotókat a kutyák
A kutyák képesek felismerni és csoportosítani fajtársaik fotóit, függetlenül attól, hogy azok melyik fajtához tartoznak - fedezték fel francia kutatók.
Olvass tovább
Gazdi lettem
Ha egy szőrös apróságot látunk, akaratlanul arra gondolunk: nem is lehet olyan nehéz felnevelni egy ilyen cukiságot, nekem is menne, akkor miért ne?
Olvass tovább
Rettegett betegségek kölyökkutyáknál - 1. rész
Érintőlegesen már beszéltünk a védőoltások menetéről, fontosságáról, most pedig bemutatjuk két részben azokat a fertőző betegségeket, amelyek veszélyeztetik a kutyánkat, főleg kölyökkorban.
Olvass tovább
Rettegett betegségek kölyökkutyáknál - 2. rész
Folytatjuk a kutyákat sújtó legfőbb betegségek bemutatását, amelyek ellen biztonságos védelmet csak az oltóprogram tud nyújtani.
Olvass tovább
Megvolt már a mai fogmosás?
Lehet, hogy egy kicsit megmosolyogtatónak és abszurdnak tűnik az ötlet, de bizony kedvencünk fogaival is kell törődnünk.
Olvass tovább
Belső élősködők, amelyek az emberre is veszélyesek lehetnek
Számos olyan belső élősködő létezik, amelyek nem csak kedvencünkre, de ránk nézve is veszélyesek lehetnek. Jelenlétüket kizárólag az orvos tudja megállapítani.
Olvass tovább
A veszettség elleni védőoltás kihagyásáért súlyos pénzbüntetés jár
A kutyatartókat jogszabályi előírás kötelezi arra, hogy biztosítsák kedvenceik számára a veszettség elleni védőoltást.
Olvass tovább
Ilyen veszélyes betegségeket okozhat egy egyszerű kullancs I. rész
Ezek az apró ízeltlábúak kis méretük ellenére komoly betegségek okozói lehetnek, embernél és állatnál egyaránt. Ezért különösen fontos, hogy mindent megtegyünk kedvenceink védelmében.
Olvass tovább
Vigyázat, bolhaveszély
A bolha nem csak egy kellemetlen vendég, ugyanis ez a jól ismert élősködő a vakaródzás mellett allergiás reakciót, de akár veszélyes belső parazitafertőzést is okozhat, ami az embert sem kíméli.
Olvass tovább
Ilyen veszélyes betegségeket okozhat egy egyszerű kullancs - 2. rész
Ezek az apró ízeltlábúak kis méretük ellenére komoly betegségek okozói lehetnek, embernél és állatnál egyaránt. Ezért különösen fontos, hogy mindent megtegyünk kedvenceink védelmében.
Olvass tovább
Tények és tévhitek az ivartalanításról
Sokan még mindig azt gondolják, hogy az ivartalanítás rossz és kellemetlen dolog, ami többek között rontja kedvencünk kedélyállapotát, a tények azonban ennek épp az ellenkezőjét bizonyítják.
Olvass tovább
Nyúl a háznál - 2. rész
Mielőtt úgy döntünk, hogy egy nyuszival bővítjük a családot, megmutatjuk, mire kell odafigyelni vásárlásnál, vagy örökbefogadásnál.
Olvass tovább
A következetes nevelés aranyat ér!
Egy neveletlen kutyával az élet nem egyszerű, rengeteg bosszankodással és stresszel jár, ami nem csak nekünk, de a kedvencüknek sem jó. Ahhoz, hogy minél szófogadóbb, kiegyensúlyozottabb legyen a kutyusunk, sok türelemre és következetességre van szükség.
Olvass tovább
Minden, amit a chipezésről tudni kell
2013 óta már nem választás kérdése, hogy ellátjuk-e chippel a kutyánkat - komoly pénzbüntetésre számíthat az, akinek a kedvence nem rendelkezik a rizsszem méretű szerkezettel. De miért is fontos ez ennyire?
Olvass tovább
Mit egyen a kutyám?
A kezdő kutyatartók számára általában nagy dilemmát okoz az új kedvenc számára legmegfelelőbb ételek kiválasztása, a kérdés pedig valóban fontos, ugyanis a kutya fejlődése szempontjából meghatározó, hogy milyen táplálékot kap.
Olvass tovább
Gyanús viselkedések kutyáinknál, amiket nem szabad elbagatellizálni!
Minden kutya kergeti néha a farkát, nyalja vagy rágja a lábfejét, de mi a helyzet azokkal a négylábúakkal, akiknél ez gyakori szokássá válik? Mutatjuk, mik lehetnek a háttérben álló okok, amelyeket teljes biztossággal csak az állatorvos tud megállapítani.
Olvass tovább
Vigyázzunk a leptospirózissal!
Itt a régóta várt jó idő, ilyenkor a legtöbb kutyus élvezettel fekszik tócsákba, és ha már ott vannak, akkor lefetyelnek is belőle egy nagyot. Mókás látvány, de sajnos az is tény, hogy pancsolás közben megfertőződhetnek a leptospirózis betegséggel.
Olvass tovább
A legkönnyebben tanítható kutyafajták
Minden kutyus oktatható, tanítható, de az is tény, hogy léteznek olyan kutyafajták, amelyek fogékonyabbak a gazdi utasításaira. Mutatjuk azokat a fajtákat, amelyek a tapasztalatok szerint a legkönnyebben sajátítják el a feladatokat.
Olvass tovább
Szőr nélküli házikedvencek
A szőrtelen kisállatok gondozásával kapcsolatban számos sztereotípia él: sokan azt gondolják, hogy nagyon macerás állatok, pedig annyira azért nincsenek speciális igényeik. Sőt, az allergiás gazdiknak tökéletes választás egy csupasz tünemény.
Olvass tovább
A legjobb dadus kutyusok
Ha új házi kedvenccel szeretnénk bővíteni a családot, de kisgyerekek mellé keresünk pajtást, mindenképp olyan kutyát érdemes választani, amelyik nem csak türelmes, hanem akár a nevelésben is besegíthet.
Olvass tovább
Vigyázat! Terjed a szívférgesség!
A szívférgesség egyre inkább veszélyezteti kedvenceink életét: a statisztikák szerint a magyarországi kutyapopuláció 17 százalékát érintheti a betegség. A szúnyogok által terjedő parazita akár 20-30 cm hosszúra is megnőhet az állat szívében, tüdőereiben.
Olvass tovább
Vigyázat! Egy „rossz” kutya lehet, hogy csak beteg!
Egy kutya sokféleképpen jelezheti, hogy valami nem stimmel az egészségével. A szokásos tüneteken kívül az egészen furcsa viselkedés, felvett rossz szokás is figyelmeztethet bennünket arra, hogy baj van.
Olvass tovább
A cukorbetegség nem játék
A cukorbetegség egyre gyakoribb jelenség a kutyák és a macskák körében, és szoros összefüggésben áll az elhízással. A tünetek ismerete mellett a korai felismerésben fontos szerepe van a rendszeres orvosi kontrollnak is.
Olvass tovább
Ezeket kell tudni a kutyaepilepsziáról
Ez az ijesztő betegség sajnos egyre gyakoribb a kutyák körében, ezért jobb tisztában lenni a kutyaepilepszia természetével, fajtáival és a gyógykezelés lehetőségeivel.
Olvass tovább
Vigyázat! Egy „rossz” macska lehet, hogy csak beteg!
Két részes cikkünk folytatásában a kutyák után most a cicákról lesz szó: összeszedtük, mire figyeljünk, hogy időben felismerjük az esetleges betegségeket, és állatorvoshoz tudjuk vinni a kedvencünket.
Olvass tovább
A világ legdrágább kedvencei
Van, aki nem elégszik meg az „klasszikus” háziállatokkal, és egy különlegesebb fajta megszerzéséért képes akár milliókat is kifizetni. Összeállításunkban olyan egzotikus négylábúkat gyűjtöttünk össze, amelyeket borsos áruk miatt nem sokat szerezhetnek be.
Olvass tovább
Így ismerjük fel a szeparációs szorongást kutyánknál
Hazaérve a munkából a kanapé és a kint felejtett cipők szétrágva, és a szemetes sem volt biztonságban. Ha ezt rendszeresen műveli a házi kedvencünk, akkor valószínűleg szeparációs szorongástól szenved, ami következetes neveléssel orvosolható.
Olvass tovább
Így gondozzuk hosszúszőrű kisállatainkat
A hosszúszőrű kedvencek bundájának ápolása különös figyelmet igényel, hiszen a gondozatlan szőrzet akár betegségek kialakulásához is vezethet.
Olvass tovább
A macskák leggyakoribb szőr- és bőrbetegségei
Betegség esetén a cicák többsége a megszokottnál is magának valóbb. Ilyenkor szeretnek elvonulni, ezért nehéz az első jeleket korán észrevenni. A gyakran felmerülő szőr– és bőrproblémákkal viszont más a helyzet, még a legtitokzatosabb macska sem tudja sokáig rejtegetni a bajt.
Olvass tovább
Terjed a szúnyogok okozta bőrférgesség – a vízpart közelében élő kutyák akár fele érintett lehet
Egyre többet hallani a szúnyogok által terjesztett, nagyon nehezen gyógyítható szívférgességről, amely a mediterrán országok után sajnos hazánkban is megjelent. A közönséges szúnyog csípése tehető felelőssé azonban egy másik nehezen kezelhető betegségért, a bőrférgességért, amit a csípés során a kutya szervezetébe jutó lárvák okoznak. Ez a betegség kimondottan gyakori Magyarországon, a hangsúly éppen ezért a megelőzésen van.
Olvass tovább
Alattomos nyári ellenség – Támad a toklász
A különböző vérszívók által terjesztett betegségek mellett a nyár másik, kutyákra leselkedő veszélye a toklász. Az elhanyagolt, mezős területeken, vagy akár az árokparton fellelhető, búzakalászra emlékeztető gyom alattomosan „támad”, és hatalmas gondokat okozhat. Az alábbiakban összefoglaljuk, hogyan előzhetjük meg, illetve ismerhetjük fel a bajt, és mi a teendő.
Olvass tovább
5 vízimádó kutyafajta
Sok kutya szeret alkalmanként tavakban, tengerben pancsolni, de néhányukat nehezebb kiparancsolni a vízből, mint beszoktatni. Ha úszópartnerről, esetleg vízi munkáról van szó, ezekkel a fajtákkal biztosan nem fürdünk be.
Olvass tovább
Kezdődhet a suli a kutyáknak is – Mi az a Tükör módszer?
A harmonikus, kölcsönösen örömteli együttélés érdekében a kutyusokat is érdemes szakértő segítséggel iskolába járatni. Egyre több kutyaiskolában elérhető az a magyar fejlesztésű módszer, amely nem „csak” a kutya, de a gazdi „nevelésén”, és főleg a megfelelő kommunikáció kialakításán alapul. A Tükör módszer nemzetközi népszerűségét annak a felismerésnek köszönheti, hogy a kutyusunk bizony tükröt tart elénk: viselkedése, egyes magatartásbeli problémái kiválóan megmutatják, milyen gazdák vagyunk.
Olvass tovább
Mikor, miért és hogyan fürdessük a cicát?
A cica alapvetően nagyon tiszta állat, napjának jelentős részét bundájának rendben tartásával tölti. Általános vélekedés – és többnyire tapasztalat is –, hogy a víz és a cicák nem jó barátok, így a fürdetés is kellemetlen élmény, macskának és gazdinak egyaránt. A megfelelő módszerekkel és szoktatással azonban ez a procedúra akár játékká is válhat. Cikkünkből kiderül, hogy mikor, miért és hogyan érdemes cicánkat megfürdetni.
Olvass tovább
5+1 ideális kutyafajta idősebb gazdiknak
A kutyák minden korosztály legjobb barátai lehetnek, idősebb korban pedig ez fokozottan igaz. A négylábú társak jelentősen csökkentik a magány érzetét, és a rendszeres közös séták javítják az életminőséget. Ráadásul a legújabb kutatások szerint a speciális segítőkutyák nagyban megkönnyítik a világszerte emelkedő számú Alzheimer-kórban szenvedők mindennapjait. Ha idősebb gazdi keresi új társát, akkor lényeges szempont az adott fajta mozgásigénye és temperamentuma. Számukra az alábbi fajták bármelyike kiváló választás lehet.
Olvass tovább
Ne szúrjunk ki kedvenceinkkel! – Fontos oltások kutyák számára
Egy-egy súlyos, akár életveszélyes betegség kezelése rengeteg idegeskedéssel és anyagi ráfordítással járhat. Nem is beszélve az esetleges fájdalmakról, az életminőség romlásról, amit kedvencünk ilyen esetekben átél. A megfelelő táplálás és a higiénikus tartási körülmények mellett a vakcinák biztosította megelőző védekezés is szükséges, hogy kutyusunk hosszú és egészséges életet éljen.
Olvass tovább
Ezt tegyük, ha a kutyánknál ízületi problémára utaló tünetet észlelünk
A felnőtt kutyák legalább 20 százalékát érinti ez a nem gyógyítható, ám kezelhető betegség. Ennél jóval több állat is érintett lehet, azonban sokan a kutya korának, súlyának tudják be a megváltozott mozgását, aktivitásának csökkenését. A hideg, változékony idő a tüneteket súlyosbíthatja. A gyulladással járó fájdalom szakszerű kezeléssel és életmód-változtatással csökkenthető, a kedvencünk életminősége jelentősen javítható.
Olvass tovább
Ne kockáztassunk - Fontos oltások macskák számára
A mondás úgy tartja, hogy a macskáknak kilenc életük van, de a fertőző betegségek őket sem kímélik. Akár a lakásban, akár a kertben tölti mindennapjait kedvencünk, a megfelelő vakcinázás mind a cica, mind a közvetlen környezete egészségét védi. Tévhit, hogy a lakásban élő cicákat felesleges oltatni, mivel számos fertőzést akár az utcáról is bevihetünk a lakásba. Így a vakcinák által biztosított megelőző védekezés minden szempontból a leghatékonyabb megoldás.
Olvass tovább
Kennel köhögés – Veszélyben a kutyánk?
Beköszöntött a felső légúti megfázások szezonja: a kennel köhögés a kutyák rendkívül ragályos légcső- és hörgőgyulladása, amely jellemzően csoportban tartott, kutyatársaságba járó kedvenceket érint. A görcsös köhögéssel járó betegség általában néhány hét alatt gyógyul, de rendkívül kellemetlen a kutyánk és a mi számunkra is. Kutyapanziókban, kiállításon, kutyaiskolában, kutyafuttatókban megforduló kutyák immunizálása éppen ezért erősen ajánlott.
Olvass tovább
Nyuszi-szuri – Miért fontos a nyulak rendszeres oltása?
Nem véletlenül vált népszerű társállattá a nyúl, hiszen csendes, tiszta, tanulékony, és nem utolsó sorban nagyon szórakoztató kis szőrgombóc. Gondozása nem problémás, de ahhoz, hogy sokáig velünk maradjon, néhány alapvető szabályt fontos betartani.
Olvass tovább
Kutya-macska barátság? Nem kizárt!
Mit tegyünk, ha a már meglévő cicánk mellé érkezik egy ugató társ, vagy ha egyszerre szeretnénk magunkhoz venni kutyát és macskát is? Nem lehetetlen küldetés, de sok odafigyelést és türelmet igényel.
Olvass tovább
Jelzőbajnokok: 5 hangos kutyafajta
A kutyák az ugatással számtalan dolgot kommunikálnak: jelzik, ha a területükön betolakodót észlelnek, kimutatják vele a félelmüket, vagy egyszerűen csak játékra invitálják a kutyatársakat, a gazdijukat. Az alábbi fajták minden tekintetben különösen hangosak.
Olvass tovább
Cukorbeteg a kutyám? Tünetek, kezelés, életmódbeli változások
Kutyusunk a megszokottnál több vizet iszik, vagy mindig éhesnek és levertnek tűnik? Ez csak pár tünet azok közül, amelyek cukorbetegségre utalhatnak a kedvencünknél. A cukorbetegség a kutyák körében gyakoribb, mint gondolnánk: 100-ból 1 érintett. Fontos, hogy minél több gazdi tisztában legyen a diabétesz jeleivel, valamint a megfelelő gondozás mikéntjével.
Olvass tovább
Vigyázat! A paraziták nem alszanak téli álmot!
A tévhitekkel ellentétben a kullancsok és bolhák elleni védekezésre a leghidegebb hónapokban is szükség van. Bár a bolhák a tartósan 3 fok alatti hőmérsékletet nem kedvelik, kiválóan tudnak alkalmazkodni, a kullancsok pedig megfelelő nedvességtartalmú környezetben az extrém hőmérsékletet is jól tűrik.
Olvass tovább
Minden, amit a macska ínygyulladásáról tudni kell
A macskák fogínygyulladása gyakori szájüreget érintő probléma, amelynek egyik oka lehet a fogkő felhalmozódása. Minél idősebb a cica, annál nagyobb a betegség kialakulásának esélye. Megfelelő táplálással, ápolással és rendszeres otthoni, valamint orvosi ellenőrzéssel azonban sokat tehetünk a megelőzésért.
Olvass tovább
Mit tegyünk, ha álvemhes a kutyánk?
Ha a kutyusunk – bár megtermékenyülésre nem volt lehetősége – vemhességi tüneteket produkál, láthatóan készül az ellésre, fészket készít, majd szoptatni akar, valószínűleg álvemhesség áll a háttérben. A testi tünetek súlyosságától függ, hogy elég csak átsegíteni kedvencedet ezen az időszakon, vagy gyógyszeres kezelés, hormonális beavatkozás is szükséges. Cikkünkben a legfontosabb tudnivalókat gyűjtöttük össze az álvemhességről és kezeléséről.
Olvass tovább
Így ismerjük fel a szeparációs szorongást a macskáknál
A cicákat sokan maguknak való állatokként tartják számon, pedig az emberek közelében, családban élő cicák nagyon is vágynak a társaságra. A tartós magány komolyan megviselheti őket, a kialakuló szeparációs szorongás pedig számos további viselkedési problémához vezethet.
Olvass tovább
Súlyos betegségek, amiket elkaphatunk kedvenceinktől
A kutyánk, cicánk rendszeres állatorvosi ellenőrzése, vakcinázása, valamint a külső– és belső élősködőktől való megóvása nem csupán kedvencünk egészsége miatt fontos. Mi magunk is számos veszélyes betegséget elkaphatunk tőlük, ám ezeket a megfelelő higiénés szabályok betartásával, valamint állatorvosunkkal együttműködve nagy eséllyel megelőzhetjük.
Olvass tovább
Daganatos megbetegedés macskáknál? Íme néhány fontos tudnivaló
A daganatos betegségek a kutyákhoz képest ugyan ritkábban fordulnak elő a macskák esetében, ám általában a rák agresszívabb formáival kell megküzdeniük. A betegség megelőzésére természetesen nincs garancia, de az alábbi tippekkel sokat tehetünk a kockázatok csökkentéséért.
Olvass tovább
Egyetlen szúrás életet menthet!
Az éves oltási program követése nem csak kedvenceink egészsége miatt fontos. A közismert veszettségen túl számos más, emberre is veszélyes betegség létezik, amit alapimmunizálás hiányában kutyánktól, macskánktól mi is elkaphatunk. A zoonózis, azaz az állatról emberre terjedő betegségek skálája ráadásul igen széles. Ezek közül csak egy az egyik legrettegettebb betegség, a leptospirózis, ami főleg tavasszal és nyáron veszélyes.
Olvass tovább
Mi köze van a klímaváltozásnak az élősködőkhöz? Szezon nincs, csak egész éves veszély
Míg a klímaváltozás következtében a nem túl távoli jövőben szinte az egész világon megszűnhet a hagyományos értelemben vett élősködőszezon, addig Magyarországon már most is ez a jellemző. A kullancsokat és a bolhákat illetően hazánkban szinte egész éves veszéllyel kell számolnunk. Az ektoparaziták a változó klíma mellett kiválóan alkalmazkodnak a megelőző szerekhez is, ezért fontos, hogy innovatív, állatorvosnál elérhető terméket válasszunk kedvencünk védelmére.
Olvass tovább
Örökbefogadás előtt és után – Tippek az első 30 napra
Egy örökbefogadott kiskutya életében az új gazdinál töltött első hetek a legmeghatározóbbak, hiszen az ebben az időszakban szerzett élményei alapjában határozzák meg a családdal kialakított közös életét. Az új jövevény érkezésére már az örökbefogadás előtt érdemes készülni, amelyhez most tippeket is adunk.
Olvass tovább
Amikor egy kis karmolásból nagy baj lehet: emberre is veszélyes a bartonellózis
Kiscicánkból még önfeledt, békés játék közben is előbújik néha vadabb énje? Előfordul, hogy a karmait is beveti a játszadozás hevében? A macsakakarmolás az ideig-óráig tartó kellemetlenségnél nagyobb bajjal, akár komoly megbetegedéssel is járhat.
Olvass tovább
A leggyakoribb fülbetegségek és kezelésük
A fülgyulladás a kutyák egyik leggyakoribb, az év bármely szakában felbukkanó betegsége, az igazi szezonja mégis a meleg hónapokban van. A könnyen kialakuló, de szerencsére hatékonyan kezelhető problémát számos ok kiválthatja, többek között az úszás során fülben rekedt víz, az alattomos toklász, bármilyen élősködő, illetve allergiás reakciók is.
Olvass tovább
Utazás kutyával: így lesz felhőtlen a pihenés
Ahogy szaporodnak a kutyabarát szállás– és fürdőhelyek itthon és külföldön, úgy kelnek útra egyre többen kedvencükkel. Ám ahhoz, hogy mindenki számára élvezetes legyen a vakáció, időben el kell kezdenünk a felkészülést.
Olvass tovább
Vigyázat, kullancsveszély! Élősködők az őszi szezonban
Az enyhe őszi idő kiválóan alkalmas arra, hogy sok időt töltsünk kedvencünkkel a természetben. Azonban ne feledkezzünk meg arról, hogy házikedvenceinket ilyenkor is fokozottan veszélyeztetik a még aktív külső paraziták. A kullancsok számára a magas nedvességtartalmú környezet a legkedvezőbb, így a gyakori csapadékos idő miatt ősszel kiemelt fontosságú kisállataink védelme és bundájuk rendszeres ellenőrzése.
Olvass tovább
Az egyik leggyakoribb endokrinológiai betegség: a pajzsmirigy alulműködés
A hiányos pajzsmirigyműködés, vagy más néven hipotireózis, az egyik leggyakrabban előforduló endokrinológiai zavar a kutyák körében – felmérések szerint minden 150. állat küzd a betegséggel. Szerencsére, ha időben azonosítjuk és kezeltetjük, nem jelent súlyos veszélyt a kedvencünknek.
Olvass tovább
Segítség, köhög a kutyám! Fontos tudnivalók a kennel köhögésről
Az ősz beköszöntével az emberi szervezet fogékonyabb a különböző betegségek elkapására. De vajon ez a kutyákra is igaz? Sajnos igen. A kennel köhögés még akkor is megfertőzheti a kedvencünket, ha kevés időt tölt más kutyákkal, sőt, ha egyáltalán nem jár társaságba. Az enyhébb köhögést sem érdemes figyelmen kívül hagyni, hiszen ennek a betegségnek is számos komoly szövődménye lehet.
Olvass tovább
Matuzsálemi korú állatok
Ahogy az emberek, úgy az állatok szervezete is sok változáson megy keresztül az időskor beköszöntével. Ebben az időszakban fordítsunk kiemelt figyelmet idősödő kedvencünkre!
Olvass tovább
Minden, amit tudnod kell a kisállatok cukorbetegségéről
November 14-e a diabétesz világnapja. Minden cica és kutyatulajdonosnak fontos tisztában lennie azzal, hogy a betegség bizony nem csak minket, hanem bundás kis barátainkat is veszélyezteti: a súlyos rendellenesség ugyanis egyre gyakrabban alakul ki embereknél és háziállatoknál egyaránt.
Olvass tovább
4 tipp, hogyan óvd meg kutyádat a téli hidegtől
Ahogy az emberek, úgy a kutyák is könnyen fázhatnak a csípős téli napokon, hidegtűrő képességük pedig főként a fajtájuktól függ. Az alaszkai malamut, az akita, a csau-csau, a kuvasz, vagy az újfundlandi például vastag bundájának köszönhetően kényelmesen vészeli át a leghidegebb napokat is. Ellenben az olyan fajták, mint a yorkshire terrier, a csivava vagy a pinscher, melyeknek rövid vagy vékony szőre van, igen könnyen megfázhatnak. Ne feledjük azonban, hogy fajtától és szőrhossztól független a legtöbb kutyusnak szüksége van arra, hogy megvédjük őket a hideg időjárástól. Íme, néhány tipp, hogyan tegyük!
Olvass tovább
Töltse le kiadványainkat 11 témában és váljon kitűnő gazdivá!
Cikkünkben letölthető leírásokat talál, amelyek minden elkötelezett gazdi számára hasznosak lehetnek. Töltse le az összeset és váljon Ön is kiváló gazdivá!
Olvass tovább
A MACSKÁK CUKORBETEGSÉGE
A cukorbetegség (diabétesz) az anyagforgalom egyensúlyzavara, melyet a vér megemelkedett glükózkoncentrációja jellemez.
Olvass tovább
Ne az állatorvosnál töltsük a karácsonyt! Hasznos tippek az ünnepekre
Karácsonykor különösen jól esik törődni szeretteinkkel, ezért természetes, hogy szeretnénk egy kis extra törődéssel kedveskedni kedvenceinknek is. Az ünnep meghittsége azonban könnyen veszélybe kerülhet, ha nem vagyunk elég felelősségteljesek – készüljünk fel a karácsonyra pár hasznos tanáccsal!
Olvass tovább
Így tedd kutyusod számára elviselhetőbbé a szilvesztert – 5 tipp a nyugodt ünnepért
Az óévet búcsúztató éjszaka a legtöbb kisállat életében egy rendkívül stresszes alkalom. A tűzijáték okozta félelem miatt évről évre kutyusok százai tűnnek el. Megfelelő óvintézkedésekkel azonban könnyebbé tehetjük ezt a napot kedvenceink számára.
Olvass tovább
Hogyan legyünk jó gazdik?
Négylábú barátaink javítják az életminőségünket, ezt minden állattartó tudja. Az állatok rengeteg örömöt, biztonságérzetet adnak nekünk, és aktívabbá is teszik mindennapjainkat. Az állattartás pozitívan befolyásolja az érzelmeinket, csökkentheti a depressziót, a stresszt és a szorongást. Kiskedvencünk közelsége testünkre is jótékonyan hat: csökkentheti a vérnyomást, illetve akár a szívroham és az agyvérzés kockázatát is, valamint serkenti az immunrendszert. Mindezt a szeretetet megfelelő gondoskodás formájában viszonozhatjuk kedvenceinknek: az alábbi tippek segítségével még jobb gazdivá válhatunk.
Olvass tovább
Téli kalandok: hogyan kirándulj a kutyáddal télen?
Gyakran szoktál kutyusoddal kirándulni, de a téli hónapokban eddig nem vállalkoztál ilyen kalandra? Az aktív kikapcsolódás és az együtt töltött idő kicsattanóan boldoggá fogja tenni kedvenced, miközben a kapcsolatotokat is elmélyíti – ne hagyd, hogy a hó megakadályozza, hogy együtt élvezzétek a természetet! Összeszedtük a legfontosabb szabályokat, amikre a kutyás túrák során érdemes ügyelni: némi odafigyeléssel és szervezéssel felejthetetlen élményben lehet részetek.
Olvass tovább
Egyedül hagyott állatok: 3 + 3 hasznos ötlet hosszú hétvégékre
A jó idő beköszöntével elkezdődött a tavaszi kirándulások és vakációk időszaka: a ragyogó napsütés és a virágba boruló táj szinte csábít minket, hogy a közelgő hosszú hétvégéken kimozduljunk otthonról, és egy minivakáció révén kiszakadjunk a hétköznapokból. De mit tegyünk kisállatainkkal, ha nem vihetjük őket magunkkal? Szerencsére több lehetőség közül is választhatunk!
Olvass tovább
Külső élősködők - 1. rész
A tavasz közeledtével a nappalok egyre hosszabbá és melegebbé válnak. A napsütés arra buzdít, hogy kutyánkkal hosszabb sétákat tegyünk. Aktívabbak leszünk. De nem csak mi vagyunk ezzel így! Ne feledjük, hogy ez a legjobb időszak a külső élősködők számára. A bolhák és kullancsok rendkívül veszélyesek kedvenceinkre nézve, hiszen számos betegséget hordoznak. Az alábbiakban röviden összefoglaljuk az általuk terjesztett parazitákat és betegségeket.
Olvass tovább
A külső élősködők elleni védelem - 2. rész
A légkör évről-évre egyre melegszik. Az enyhe telek és a forró, nedves nyarak kiváló feltételeket teremtenek az olyan parazitáknak, mint például a bolhák és a kullancsok. A bolhák egész évben veszélyesek, ezért nem szabad megfeledkeznünk az ellenük való védekezésről, de a kullancsok is egyre aktívabbá válnak, és gondolnunk kell arra, hogy még azokban a hónapokban is támadhatnak, amelyekben korábban esetleg nem tették.
Olvass tovább
Gyerünk ki a szabadba! 5+1 tavaszi tipp kutyás gazdiknak
Ahogy melegszik az idő, a levegő pedig megtelik kellemes virágillattal és madárcsicsergéssel, egyre inkább a szabadba kívánkozunk – akárcsak kedvenceink. Összegyűjtöttünk néhány tippet, hogyan élvezhetjük legjobban a tavaszi napokat négylábú barátunkkal!
Olvass tovább
Milyen kisállat illik a személyiségedhez?
Magadhoz vennél egy négylábú társat? Egy kisállat örökbefogadása hosszú éveken át meghatározhatja a mindennapjaidat. Ha megtalálod azt a házikedvencet, amelyik a leginkább illik hozzád, sok-sok nevetésben és szeretetben lehet részed, így érdemes alaposan átgondolni ezt a döntést! Az alábbi kvíz segíthet neked az első lépésben és a legfontosabb kérdés eldöntésében: te kutyás vagy macskás típus vagy?
Olvass tovább
Négy ok arra, hogy miért kérjük állatorvosunk segítségét a paraziták elleni védekezéshez
Ha megkérdezünk egy kutya- vagy macskabarátot, azt fogja mondani, hogy szükség van valamiféle parazita elleni védelemre. De hogyan kell ezt jól csinálni? Minden egyes kutya és macska különleges, és speciális igényekkel rendelkezik, amikor a parazitaellenes védelem kiválasztására kerül sor. Az internet és a kisállat-kereskedések korában egyszerűbbnek tűnik a parazitaellenes készítmények online vagy üzletben történő megvásárlása. Azonban helyes ez a hozzáállás? Miért forduljunk állatorvoshoz az ilyen gyógyszerek kiválasztásakor? Íme, négy ok arra, hogy szakember tanácsát kérjük, mielőtt kedvencünket paraziták ellen kezelnénk!
Olvass tovább
5+1 mókás gif, amivel minden gazdi azonosulni tud
Az alábbi gifek biztosan eszünkbe juttatják a kutyánkat és a vele eltöltött vicces, szeretettel teli éveket. Szívmelengető pillanatok következnek!
Olvass tovább
5 tipp, hogy a kutyád nyara is tökéletes legyen
A nyár mindannyiunk számára különleges időszak: izgalmas élményekre és szórakozásra vágyunk, ugyanakkor a feltöltődés is fontos. A kutyánk mindig készen áll egy közös kalandra - miért is ne tervezhetnénk olyan programokat, amikre velünk tarthat? Íme 5 tipp ahhoz, hogy tökéletessé tegyük négylábú barátunk nyarát!
Olvass tovább
Szeptember a kedvenceink hónapja
Világszerte kisállatok százmilliói élvezik az állatrajongók, és főképp gazdájuk szeretetét és törődését. Legyenek makacs tacskók, vagy lusta main coon cicák - kis barátaink mindannyian csodálatra méltó teremtmények, akik ugyanannyira igénylik a szeretetünket, mint az állandó figyelmet és gondoskodást. Állatbarátként nap mint nap azon dolgozunk, hogy kisállatainknak egészségesebb és boldogabb élete legyen, és ennek fényében most úgy döntöttünk, hogy a teljes szeptember hónapot arra szánjuk, hogy őket ünnepeljük!
Olvass tovább
Még mindig félnünk kellene a veszettségtől?
A legtöbb ember fejében egy habzó szájú kutya képe jelenik meg a veszettség szó hallatán. A valóságban ez nem ennyire egyszerű. Ez a cikk ismerteti a betegséget, és azt, hogy miért kötelező háziállatainkat beoltatni e veszélyes és halálos betegség ellen.
Olvass tovább
5+1 tipp a jól nevelt kutyáért
Megérkezett a szeptember, ami a világ minden táján egyet jelent a diákoknak: elkezdődött az iskola. Az oktatás azonban nem csak az embercsemetéknek fontos, hanem a négylábú gyerekeknek is. A tanulás boldog és izgalmas életet biztosít a kutyáknak, míg a gazdi számára a nyugalom záloga. Összegyűjtöttünk 5+1 alapvető tanácsot a boldog és kiegyensúlyozott otthonért.
Olvass tovább
Öt ok, amiért szeretjük az állatokat
Október 4-e az állatok világnapja. Ez 1931 óta kiváló alkalom arra, hogy az állatok imádói megünnepelhessék kedvenc állatfajukat vagy háziállatukat. Habár a világnapot a vadállatok védelme miatt hozták létre, néhány évvel később a felelősségteljes kisállattartást is bekerült a hivatalos célok közé. A 88. világnap alkalmából összegyűjtöttünk néhány okot, amiért imádjuk négylábú bundás barátainkat és gondoskodunk is róluk.
Olvass tovább
5+1 dolog, amivel felkészítheted kedvencedet a hidegre
Kevés aranyosabb dolog van annál a világon, mint egy esőkabátos kiskutya, de bármennyire is szeretjük néhányan cuki ruhákban látni kedvenceinket, elsősorban kisállatunk kényelmét kell szem előtt tartanunk. A legtöbb kutya és macska remekül megvan bármilyen ruha nélkül, néha azonban hasznos lehet, ha segítünk nekik szárazon és melegen maradni. A téli hónapok közeledtével az alábbi 5 módszer segítségével készíthetjük fel kedvenceinket a hidegebb időjárásra.
Olvass tovább
Hogyan védjük meg háztartásunkat a bolháktól?
A bolhák bámulatos rovarok
- A bolhák kicsi, oldalirányban lapos, szárnyatlan rovarok, melyek kifejlett alakja emlősök vérével táplálkozik.
- A bolhák remek ugrók. A macskabolha ugrásának átlagos hossza 19,9 cm (minimum 2 cm, maximum 48 cm). A kutyabolha még ennél is lenyűgözőbb, ugrásának átlagos hossza 30,4 cm (minimum 2 cm, maximum 50 cm).
- A bolhák hatalmas potenciállal rendelkeznek a környezetben való fennmaradásra. Kedvező körülmények között körülbelül 80 nap alatt bolhapeték milliói áraszthatják el a háztartást, mint a paraziták következő generációjának tartaléka.
- Egy felnőtt bolha naponta körülbelül 20 petét rak le 11 napon keresztül.
Olvass tovább
Kisállatok karácsonya - 5 tipp, amellyel különlegessé teheted az ünnepeket kedvenced számára
Hamarosan itt a karácsony, és lázasan készülődünk arra, hogy gyertyafénnyel, ajándékokkal, kellemes családi összejövetelekkel és ínycsiklandó menüvel ünnepeljük az év egyik legkülönlegesebb időszakát. Négylábú kedvenceink is átadják magukat az ünnepi hangulatnak, a legtöbb kisállat-tulajdonos pedig bevallottan apróbb ajándékokkal is készül a kedvence számára. A fa alá rejtett kedvességeken kívül viszont számtalan módja van még, hogy különlegessé tegyük kisállatunk karácsonyát: az extra sétáktól a bekuckózásig, összegyűjtöttünk néhány ötletet arra, hogy hogyan tehetjük kivételessé számukra ezt az időszakot.
Olvass tovább
Szembetegségek, melyek kedvenceinknél is jelentkezhetnek
A látás képessége nagyon fontos mindennapi életünkben, ahogy négylábú barátainkéban is. Ezért a napi testmozgás, a megfelelő táplálás és a szőrzet gondozása mellett a kutya vagy macska szemére is megfelelő figyelmet kell fordítani. Kutyák esetében a világ felfedezése elsősorban a szagokon keresztül történik, ám ez nem jelenti azt, hogy a kutyáknak rossz a látása. Az emberekkel összehasonlítva a kutyák kevesebb színt látnak (a kutyák szemében kétféle sejt található, melyek a színlátásért felelősek, míg az emberek szemében három ilyen típusú sejt van), viszont sokkal jobban látnak gyengébb fényviszonyok mellett.
Olvass tovább
A kis kedvencek titkos élete
Ha többször kellett otthon hagynod a kisállatodat néhány órára, valószínűleg benned is felmerült már a kérdés, hogy mivel töltheti idejét napközben? Vajon jól érzi magát? Vagy épp most tépi szét a bútorokat? Megállás nélkül ugat és zavarja a szomszédokat, vagy csak szunyókál a kanapén, ami máskor tiltott terület? A kis kedvencek titkos élete a kisállattartás egyik legizgalmasabb része, így ilyen és hasonló kérdések számos gazdi fejében megfordultak már, miközben az otthon hagyott állatáért izgult. Jó hír viszont, hogy ha megtanuljuk, hogyan hagyjuk őket otthon, és értelmezzük a jeleket, amelyekkel hazaérkezéskor találkozunk, akkor sokat tudhatunk meg a kapcsolatunkról, és javítani tudunk kedvenceink titkos életén.
Olvass tovább
Valentin nap kiskedvenceinkkel - 5 vidám módja annak, hogy kimutasd, mennyire szereted őket
A Valentin nap az évnek azon különleges napja, amikor kiemelten nagy figyelmet szentelünk azoknak, akiket szeretünk. A kisállat-tulajdonosok számára kedvenceik sem képeznek kivételt a különleges bánásmód és hatalmas szeretet tekintetében, hiszen négylábú barátaik egész évben feltétel nélküli szeretetet biztosítanak számukra. Hogy viszonozni tudd ezt a szeretetet, segítségül összegyűjtöttünk 5 szórakoztató módot arra, hogyan tudod ezt a különleges napot eltölteni házikedvenceddel.
Olvass tovább
Egzotikus betegségek, melyek már nem is annyira egzotikusak
Az egykor egzotikusnak tartott betegségek egyre gyakoribbá válnak. A Lyme-kór, amely nagy gya-korisággal fordul elő az éghajlati övezetünkön, egészen a közelmúltig utazási betegségnek számított. A Borrelia burgdorferi baktériumot 1982-ben izolálták kullancsokból az Egyesült Államokban, és két évvel később már Németországban is észlelték (7). Egyéb úgynevezett utazási betegségek, me-lyek elterjedési területe szintén növekedhet: leishmaniasis, ehrlichiosis, vagy hepatozoonosis. Olyan világban élünk, ahol oly könnyedén juthatunk el távoli helyekre, mint soha azelőtt az emberiség tör-ténelmében, így a korábban nem tapasztalt betegségek mindennapi fenyegetést jelentenek számunk-ra és kedvencünk számára.
Ebben a cikkben alapvető információkat nyújtunk a legveszélyesebb betegségekről, mint például a leishmaniasisról, amely szorosan összefonódó világunkban egyre kevésbé számít egzotikusnak.
Olvass tovább
Tavaszi testmozgás kedvenceddel - 5 tipp a közös sportra a kutyáddal
A tavasz közeledtével nem csak mi, emberek töltünk egyre több időt a szabadban, friss levegőn, de kutyánk mozgásigénye is megnő ilyenkor. A téli hónapok során háziállataink könnyen túlsúlyossá válhatnak vagy egy kicsit ellustulhatnak, ezért a jó idő beköszöntével fontos, hogy mozgásra bírjuk őket. Összeköthetjük a kellemest a hasznossal, és mi is sportolhatunk, míg négylábú barátunk is jól érzi magát a szabadban.
Olvass tovább
Apró, de halálos: védjük kedvencünket egész évben a bolháktól és kullancsoktól
A kullancsok és bolhák apró élőlények, de a méretük senkit se tévesszen meg – nemcsak, hogy sok bosszúságot okoznak a gazdáknak, de akár az állatok életét fenyegethetik, ezen felül pedig akár az embereket is megbetegíthetik. Felelősségteljes állattartóként tisztában kell lennünk a paraziták jelentette veszélyekkel, így elengedhetetlen, hogy folyamatosan bővítsük tudásunkat az élősködők által hordozott betegségekről, és hogy milyen készítményekkel tudjuk hatékonyan megvédeni tőlük kutyánkat és macskánkat. A tudatos parazita elleni védekezés a boldogan együtt töltött évek záloga.
Olvass tovább
A KUTYA BABÉZIÓZISA
A tavasz beköszöntével a napsütéses, enyhe idő és a friss levegő a szabadba csalogat bennünket. Négylábú barátainkat is gyakrabban visszük sétálni. Azonban sajnos a tavaszi idő nemcsak minket és kutyáinkat késztet aktívabb életre. Az évnek erre az időszakára jellemző a kullancsok tömegesen megjelenése is. A kullancsokkal nemcsak erdőkben és réteken találkozhatunk. Ezek a paraziták remekül érzik magukat a parkokban vagy a városi környezet kisebb zöldterületein is.A kullancsok a Pókszabásúak osztályába tartozó ektoparaziták. Minden fejlődési alaknak – lárva, nimfa, kifejlett – vérre van szüksége a növekedéshez. A kullancsok általában a melegvérű állatok véréből táplálkoznak. Megtámadnak egereket, nyulakat, macskákat, szarvasmarhát és embereket is. Március és november között a legaktívabbak, habár a hőmérséklet függvényében korábban is megjelenhetnek, és tovább aktívak maradhatnak.
A kullancsok számos veszélyes betegséget hordozhatnak, mint például a babéziózis, az anaplazmózis, a Lyme kór, vagy az ehrlichiosis. Ebben a cikkben egy rendkívül veszélyes, a kullancsok által terjesztett betegséget, a babéziózist mutatjuk be.
Olvass tovább
Hogyan használjuk felelősen az állatgyógyszereket?
Az állatgyógyszerek felelős használatának sok olyan aspektusa van, amit nem csupán az állatorvosoknak, de a gazdiknak is fontos tudni. Ha egy kisállat megbetegszik vagy valamilyen tünetet mutat, sok gazdi figyelmen kívül hagyja a megfelelő gyógykezelést és ellátást, és az interneten található, sokszor téves információkra hagyatkozik, illetve rossz berögződéseket követ. Összegyűjtöttünk néhány tudnivalót és tanácsot a kisállattulajdonosoknak, hogyan válhatnak igazán felelős gazdikká állatgyógyszerek tekintetében.
Olvass tovább
A kutya fülgyulladásának 5 tünete
Az emberi füllel összehasonlítva a kutya fülei sokkal nagyobbak. A kutya fülkagylói méretesebbek, és hallójárata számottevően hosszabb, mint az emberé, valamint lefutásában megtörik, míg az emberé rövid és egyenes. Ezért minden fülbetegség nagyon kellemetlen lehet mind a kutyák, mind az emberek számára, bár a probléma egyértelműen szembetűnőbb a kutyáknál. A kutya füleivel kapcsolatos egyik leggyakoribb probléma a külső rész, azaz a fülkagyló és a külső hallójárat gyulladása.
Olvass tovább
A nagy cicaszótár – Avagy így kommunikál veled a macskád
Közismert tény, hogy nem az ember tart macskát, hanem éppen fordítva. Ezért hasznos lehet megtanulni, mit jelentenek a nyávogásaik, a dorombolásuk, vagy mit akarnak kifejezni a testbeszédükkel, már ha tudni szeretnéd, mit akar mondani neked bundás kis főnököd!
Olvass tovább
Lepkeszúnyog – a nálunk kevésbé ismert élősködő
A kutyára és macskára veszélyes külső élősködők közül leginkább a kullancs, a bolha és a szúnyog ismert széles körben. Azonban más rovarok is veszélyt jelentenek kedvenceinkre, például a lepkeszúnyog. Ez a vérszívó bőrbetegséget okozhat, még jelentősebb azonban a Leishmaniasis veszélye, amit a Leishmania parazita-család egyik apró tagja okoz, mely a lepkeszúnyog csípésével kerül a gazdatestbe. A krónikus betegség végzetes is lehet, valamint zoonotikus betegség, tehát emberre is veszélyes. A világ egyes területein a Leishmaniasis komoly egészségügyi probléma.
Olvass tovább
Hogyan segítsünk kisállatunknak átvészelni a nyári meleget és hőhullámokat?
Évről évre emelkedik a hőmérséklet, különösen a nyári időszakban. Ez mind az emberek, mind a kisállatok egészségére hatással van, hiszen a nagy forróság akár hőgutát is okozhat. Az összegyűjtött hasznos tippek és tanácsok segíthetnek, megkönnyíteni a kisállatok számára a nyári kánikulát.
Olvass tovább
A macskák világnapja: 10 tipp a boldog macskáért
Augusztus 8-a a macskák világnapja, a cicák ünneplése és a rájuk való odafigyelés ideje. Ez alkalomból összegyűjtöttünk 10 tippet a gazdiknak, hogyan tegyék boldogabbá kiskedvencüket.
Olvass tovább
Szúnyogok világnapja
A szúnyogszezon a klímaváltozás miatt tovább tart, mint egy évtizeddel ezelőtt. Bosszantó jellege mellett komoly fenyegetést is jelent kisállatainkra. Ezért fontos, hogy felhívjuk a figyelmet a szúnyogok által terjesztett betegségekre, és beszéljünk azok megelőzéséről is. A szúnyogok világnapja, melynek dátuma augusztus 20., kiváló alkalmat biztosít arra, hogy a közvélemény előtt tudatosítsuk a téma fontosságát.
Olvass tovább
Bolhák, kullancsok és szúnyogok által terjesztett betegségek
Végre itt a nyár. A nappalok hosszúak, melegek és kellemesek. Mindez arra ösztönöz bennünket, hogy kipihenjük az iskola, a munka vagy az egyetem fáradalmait, és nyaralni menjünk. Sajnos az év ezen időszaka nemcsak számunkra vonzó. Nyáron az ízeltlábúak, például a szúnyogok és a kullancsok is nagyon aktívak.
Olvass tovább
Kisállatok és emberek egészségére is veszélyes álhírek – hogyan szúrjuk ki őket?
A közösségi média mindenkinek lehetőséget ad a véleménynyilvánításra. Egyfelől ez nagyszerű, hiszen első kézből kaphatunk információkat szinte mindenkitől a világon, másrészt viszont számos önjelölt szakértő írásával is találkozhatunk, akik szakértő ismeretek és háttér nélkül osztják meg véleményüket. Ez a széleskörben elterjedt probléma kisállatainkat is érinti. Számos kisállatokkal foglalkozó weboldal, blog, és online csoport létezik az interneten. És bár ezekből egyre több van, a hiteles információt közlő források száma nem növekszik arányosan, míg a tévhitek és álhírek szélsebesen terjednek a világhálón. Ezek közül soknak súlyos egészségügyi kockázata is van a kisállatokra és gazdikra nézve. Szerencsére az álhíreket fel lehet ismerni és el lehet kerülni, ha meg tudjuk találni a megbízható forrásokat. Azzal, hogy elhisszük az álhíreket, és azok szerint cselekszünk, nem csupán kedvenceiket tesszük ki veszélynek, de saját egészségünket is kockáztatjuk. Sajnos a felelősség csak a miénk, hogy megkülönböztessük a valódi tartalmakat a hamisaktól. Szeretnénk rámutatni, hogyan vértezzük fel magunkat az álhírek ellen, melyek kisállatainkról és azok egészségéről szólnak.
Olvass tovább
Kutyák leggyakoribb neurológiai betegségei
Az idegrendszer és betegségei mindig is nagy kihívást jelentettek az orvoslás számára. Ez érvényes négylábú barátainkra is. Az emberekkel ellentétben az állatok nem tudják leírni a tüneteiket, ezért a gondos megfigyelés nagyon fontos. Előfordulhat, hogy a neurológiai tünetek kutyáknál ijesztő formában, hirtelen jelentkeznek, ezért minden tulajdonosnak tudnia kell, mit jelenthetnek. Ráadásul előfordulhat, hogy egy neurológiai betegség tünetei először csak enyhe formában jelentkeznek, és ha ezeket a korai jeleket nem vesszük észre, mire orvoshoz kerül a kutya, már nehéz lesz rajta segíteni. Ezért minden, akár a legenyhébb tünet jelentkezésekor is konzultálni kell az állatorvossal.
Az alábbi cikk erről a bonyolult témáról, a kutya neurológiáról szól.
Olvass tovább
A nap, amikor négylábú, szőrös barátainkat ünnepeljük – október 4. az állatok világnapja
1931 óta október 4-én ünnepeljük az állatok világnapját. Ezen a napon a felelős állattartás és a vadon élő állatok védelme van a középpontban. Szeretett kedvenceink életünk részei, boldoggá tesznek minket, így joggal mondhatjuk, hogy a család teljes értékű tagjai, és ugyanúgy szeretjük őket, mint rokonainkat. És ahogyan megünnepeljük az ő születésnapjukat, vagy épp az anyák napját, ünnepeljük kisállatainkat is az állatok világnapján.
Olvass tovább
Vakcinázás - hogy ne bolonduljunk bele
Az utóbbi évek vakcina-ellenes mozgalmai hatására sokunkban szülőként és állattartóként is megfogalmazódik a kérdés, hogy beoltassuk-e gyerekeinket és négylábú kedvenceinket? Ennek következtében évről-évre nő azoknak a gyerekeknek a száma, kiket nem oltatnak be veszélyes fertőző betegségek ellen (1). A gyerekek vakcinázásával kapcsolatos viták és félelmek egyre inkább terítékre kerülnek kedvenceinkkel kapcsolatban is, és az állatorvosok észrevették, hogy vannak tulajdonosok, akik azért nem oltatják be kedvenceiket, mert aggódnak a vakcinák biztonságossága miatt.
A legtöbb ember valószínűleg nem ismeri fel, hogy a vakcinázás az egyik legnagyobb orvosi eredmény, aminek köszönhetően nem kell folyamatosan a betegségtől és a haláltól való félelemben élnünk. Fertőző betegségek évezredek óta veszélyeztetnek embert és állatot egyaránt. A tizennegyedik században a pestis Európa lakosságának egyharmadát ölte meg, és kevesebb, mint 100 éve a spanyolnátha 20-40 millió ember halálát okozta világszerte (többét, mint az első világháború)2. Vakcinázással sikerült felszámolni a himlőt - ami még a XX. században is halálosnak számított. Mostanra az általános vakcinázás révén közel állunk egy másik rettenetes betegség, a járványos gyermekbénulás felszámolásához is. Vakcinázással megvédhetjük állatainkat is, ezzel csökkenthetjük a gyógyszerek használatát és javul az állatjóllét gazdasági haszonállatainknál.
Olvass tovább
A hormonok
A hormonok az úgynevezett endokrin (belső elválasztású) mirigyek által a vérbe vagy a nyirokba kiválasztott kémiai anyagok. Az endokrin mirigyek működése egy olyan sofőrhöz hasonlítható, aki a városi forgalomban vezeti autóját. Az átlagsebesség eléréséhez néha fel kell gyorsítania, néha pedig le kell lassítania. Az általuk kiválasztott hormonoknak köszönhetően az endokrin mirigyek is lassítják vagy serkentik a szervek működését.
Akkor mi is a hormonok szerepe, és hogyan befolyásolják állataink életét? Milyen tünetek jelentkeznek, amikor az egymással kapcsolatban lévő belső elválasztású mirigyek bonyolult hálózatát valami megzavarja? Az alábbi szövegben megpróbáljuk megválaszolni ezeket a kérdéseket.
Olvass tovább
Karácsonyi jótékonyság: tippek, hogyan segíthetsz a gazdátlan kisállatokon
Karácsonykor minden a szeretetről szól, több időt töltünk a szeretteinkkel – nem csak a családunkkal és barátainkkal, de szőrös, négylábú társainkkal is. Az év végéhez közeledve kicsit megnyugszunk, lelassulunk, többet időzünk otthon, ami azt is jelenti, hogy nagyobb figyelem jut kiskedvenceinkre is. És ez az, amire a kisállatoknak szükségük van: szeretet és törődés.
Olvass tovább
Egészséges látás a boldog életért: ismerd fel a 4 leggyakoribb szemproblémát, ami kutyusodat fenyegetheti
Proaktivitással és időben elkezdett kezeléssel a maradandó károsodás elkerülhető.
A kutyák legfontosabb érzékszerve az orr, de ez persze nem jelenti azt, hogy a látásukra ne lenne ugyanolyan nagy szükségük, mint nekünk. A problémák, mint a szaruhártyafekély, a glaukóma, a száraz szem vagy a szürkehályog, az ő látásukat is fenyegetik, és ha a jeleket nem szúrod ki időben, vagy ha a kezelés későn veszi kezdetét, akkor kiskedvenced komoly fájdalmakat és kellemetlenségeket élhet át, sőt látását részlegesen vagy teljesen is elveszítheti. Ám ha tudod, mire kell rendszeresen figyelned, és melyek a leggyakoribb szembetegségek, akkor mindezek gyógyíthatók, vagy, ami még jobb, teljesen megelőzhetők.
Olvass tovább
Hogyan gondoskodj idős kutyádról télen?
A téli tájkép szemkápráztatóan gyönyörű, főleg, ha a hó is leesik és ropog a csizmánk alatt. Egyes kutyák szeretik ezt az évszakot; imádnak hópehelyre vadászni, hógolyót elkapni, vagy csak a hóban futkározni. Az idősebb kutyák számára azonban ez az évszak nehéz is lehet. Ha kutyusunk már korosodik, és szeretnénk segíteni neki, hogy élvezhesse ezt a kedvezőtlen időszakot is, érdemes megfogadni a következő tippeket.
Olvass tovább
A felelős kutyatartás világnapja: 3 tipp, mellyel megóvhatod kedvencedet
Együtt élni egy kutyával nem csak öröm, de kiváltság és egyben hatalmas felelősség is. A kutyatartás nem merül ki abban, hogy enni és inni adunk neki, fekhelyet biztosítunk számára, labdázunk és trükköket tanulunk vele. A legfontosabb, hogy vigyázzunk az egészségére. Íme a 3 legfontosabb teendő, mellyel megóvhatod szeretett barátod egészségét.
Olvass tovább
A MELEGEBB IDŐJÁRÁS MIATT EGYRE TÖBB A PARAZITA
AZ ÉGHAJLATVÁLTOZÁS HATÁSA A KISÁLLATOK EGÉSZSÉGÉRE
Az éghajlatváltozás globális probléma, mely nem csak ránk és a környezetünkre, de kiskedvenceink egészségére is hat. Mit gondolsz? Te eleget tudsz az éghajlatváltozás kisállatok egészségére és viselkedésére gyakorolt hatásáról? Tudtad, hogy a melegebb időjárás következtében a külső élősködők, mint a bolhák és kullancsok hosszabb ideig maradnak aktívak? Nincs ok az aggodalomra, amennyiben ezekre a kérdésekre nemmel feleltél, csak olvass tovább, és többet tudhatsz meg a témáról!
Olvass tovább
Hogyan előzd meg, hogy kiskedvenced Grinccsé változzon? Hasznos tippek a kisállatbarát ünnepekhez
A karácsony nem csak nekünk izgalmas időszak, de kiskedvenceinknek is. Az ünnepek közeledtével egyre elfoglaltabbak vagyunk, és otthonunk szép lassan megtelik karácsonyi díszekkel és ajándékokkal, kisállatainkat a szokásosnál is kíváncsibbá téve. A sok újdonság felfedezése közben azonban könnyen slamasztikába kerülhetnek. A következőkben megosztunk néhány hasznos tanácsot, melyek segítségével kisállatbaráttá varázsolhatjátok az ünnepeket.
Olvass tovább