Mik a cukorbetegség tünetei a cicáknál?
A tünetek ismerete akár életet is menthet, ezért ha az alábbiakat észleljük a cicánkon, feltétlenül keressük fel az állatorvost:
Mely macskák érintettek leginkább?
A cukorbetegség a macskákban előforduló egyik leggyakoribb endokrin megbetegedés. Minden 100-500 macska közül 1-nél kialakul a diabetes, és ez a szám a jövőben várhatóan tovább emelkedik majd. Míg a cukorbetegséget jellemzően idősebb macskákban diagnosztizálják, és leggyakrabban az ivartalanított kandúr macskákat érinti, a betegséget megállapították már minden életkorban, mindkét ivarban (nem ivartalanított és ivartalanított macskákban egyaránt) és minden fajtában.
Vannak hajlamosító tényezők?
Igen, mégpedig több is. A macska cukorbetegsége több különböző tényező hatására alakul ki, a legfőbb rizikófaktorai a következők: genetikai hajlamosság, más inzulinrezisztens betegségek vagy állapotok, mint például az idült hasnyálmirigy-gyulladás vagy pajzsmirigy-túlműködés, elhízás, mozgásszegény életmód, ami főleg lakásban tarott cicákra jellemző.
Hogyan kezelhető a cukorbetegség?
A cukorbetegség nem gyógyítható, de a betegség naponta adott inzulininjekciókkal, illetve a táplálkozás megváltoztatásával sikeresen karbantartható. Az alábbiakban sorra vesszük a cicánk aktuális állapotában legmegfelelőbb kezelési módokat, amelyről minden esetben az állatorvosnak kell döntenie.
Inzulininjekciók
A cukorbetegség kézbentartásához sok esetben naponta adott inzulininjekciókra van szükség a cukorbeteg macska inzulinszintjének helyreállítása és a vércukor-koncentráció szabályozása érdekében. Minden egyes cukorbeteg macska szükséglete más és más, ezért fontos a szoros együttműködés az állatorvossal a legmegfelelőbb inzulindózis és kezelési program meghatározása érdekében. Az állatorvos javasolhat egy konkrétan cukorbeteg macskák számára kifejlesztett inzulinkészítményt. A macskának naponkénti inzulininjekciókra van szüksége, ezért meg kell tanulnunk beadni azokat, amelyet az állatorvos segítségével könnyebben elsajátíthatunk, mint gondolnánk. Illetve megjelent az állatorvoslásban is már –hasonlóan a humán területhez – adagoló toll, ami nagyban megkönnyíti az inzulin pontos adagolását. (VetPen)
Egyes cukorbeteg macskáknak néhány heti vagy hónapi kezelés után többé már nincs szükségük inzulinra – ez azonban nem jelenti azt, hogy cicánk kigyógyult a cukorbetegségből. A macska diétájára és életmódjára továbbra is oda kell figyelni és később újból szükség lehet inzulinkezelésre.
A vércukorszint folyamatos ellenőrzése
A macska vércukorszintjének folyamatos ellenőrzése fontos része a cukorbetegség kézbentartásának. Mivel minden cukorbeteg kedvenc más és más, állatorvosunknak kell segítenie meghatározni, hogy mely monitorozó eszköz működik a legmegfelelőbben az adott helyzetben.
A diéta elengedhetetlen
A diéta létfontosságú szerepet játszik a macska cukorbetegségének kézbentartásában. Az ideális eset az, ha a macska minden nap ugyanabban az időpontban vagy ugyanazokban az időpontokban pontosan ugyanazt a tápot kapja. A macskáknak nagy mennyiségű és jó minőségű fehérjére van szükségük, és egyedülálló módon képesek a fehérjét energiatermelésre használni. Jelenleg a legtöbb szakértő egy magas fehérje-tartalmú és alacsony szénhidrát-tartalmú diétát tart ideálisnak. Beszéljük meg az állatorvosunkkal, mely diéta, mely speciális táp a legmegfelelőbb.
Rendszeres kontroll
Állatorvosunkkal egyeztessük, hogy milyen gyakran kell felülvizsgálni cicánk állapotát. A macska cukorbetegsége ugyanis idővel megváltozhat, még abban az esetben is, ha hosszú időn keresztül stabil volt. Az állatorvos rendszeres felkeresése segíthet hosszú távon is sikeresen kézbentartani a betegséget.
Tudj meg többet a háziállatok cukorbetegségről:
www.kisallatcukorbetegseghonap.hu
![]() |
Tudj meg többet a szakértőtől: Interjú Dr. Máthé Ákossal, az Állatorvosi Egyetem Belgyógyászati tanszékének vezetője a kisállatok cukorbetegségéről: |
Olvass tovább a témában, és töltsd le tájékoztatónkat:
PDF tájékoztató letöltése a kisállatok cukorbetegségéről (PDF)
Archív cikkeink:
Kapcsolódó videók: