Magyarországon is felbukkant a szívféreg
Hazánkban eddig alig látott parazitát találtak egy Szegeden élő kutyában, számolt be a Délmagyar című lap. A kutya ráadásul el sem hagyta a várost, tehát biztosan helyben fertőződött meg.
Olvass tovább
Rettegett betegségek kölyökkutyáknál - 1. rész
Érintőlegesen már beszéltünk a védőoltások menetéről, fontosságáról, most pedig bemutatjuk két részben azokat a fertőző betegségeket, amelyek veszélyeztetik a kutyánkat, főleg kölyökkorban.
Olvass tovább
Rettegett betegségek kölyökkutyáknál - 2. rész
Folytatjuk a kutyákat sújtó legfőbb betegségek bemutatását, amelyek ellen biztonságos védelmet csak az oltóprogram tud nyújtani.
Olvass tovább
Megvolt már a mai fogmosás?
Lehet, hogy egy kicsit megmosolyogtatónak és abszurdnak tűnik az ötlet, de bizony kedvencünk fogaival is kell törődnünk.
Olvass tovább
Minden, amit a chipezésről tudni kell
2013 óta már nem választás kérdése, hogy ellátjuk-e chippel a kutyánkat - komoly pénzbüntetésre számíthat az, akinek a kedvence nem rendelkezik a rizsszem méretű szerkezettel. De miért is fontos ez ennyire?
Olvass tovább
Vigyázzunk a leptospirózissal!
Itt a régóta várt jó idő, ilyenkor a legtöbb kutyus élvezettel fekszik tócsákba, és ha már ott vannak, akkor lefetyelnek is belőle egy nagyot. Mókás látvány, de sajnos az is tény, hogy pancsolás közben megfertőződhetnek a leptospirózis betegséggel.
Olvass tovább
Vigyázat! Terjed a szívférgesség!
A szívférgesség egyre inkább veszélyezteti kedvenceink életét: a statisztikák szerint a magyarországi kutyapopuláció 17 százalékát érintheti a betegség. A szúnyogok által terjedő parazita akár 20-30 cm hosszúra is megnőhet az állat szívében, tüdőereiben.
Olvass tovább
A cukorbetegség nem játék
A cukorbetegség egyre gyakoribb jelenség a kutyák és a macskák körében, és szoros összefüggésben áll az elhízással. A tünetek ismerete mellett a korai felismerésben fontos szerepe van a rendszeres orvosi kontrollnak is.
Olvass tovább
Ezeket kell tudni a kutyaepilepsziáról
Ez az ijesztő betegség sajnos egyre gyakoribb a kutyák körében, ezért jobb tisztában lenni a kutyaepilepszia természetével, fajtáival és a gyógykezelés lehetőségeivel.
Olvass tovább
Vigyázat! Egy „rossz” macska lehet, hogy csak beteg!
Két részes cikkünk folytatásában a kutyák után most a cicákról lesz szó: összeszedtük, mire figyeljünk, hogy időben felismerjük az esetleges betegségeket, és állatorvoshoz tudjuk vinni a kedvencünket.
Olvass tovább
A macskák leggyakoribb szőr- és bőrbetegségei
Betegség esetén a cicák többsége a megszokottnál is magának valóbb. Ilyenkor szeretnek elvonulni, ezért nehéz az első jeleket korán észrevenni. A gyakran felmerülő szőr– és bőrproblémákkal viszont más a helyzet, még a legtitokzatosabb macska sem tudja sokáig rejtegetni a bajt.
Olvass tovább
Terjed a szúnyogok okozta bőrférgesség – a vízpart közelében élő kutyák akár fele érintett lehet
Egyre többet hallani a szúnyogok által terjesztett, nagyon nehezen gyógyítható szívférgességről, amely a mediterrán országok után sajnos hazánkban is megjelent. A közönséges szúnyog csípése tehető felelőssé azonban egy másik nehezen kezelhető betegségért, a bőrférgességért, amit a csípés során a kutya szervezetébe jutó lárvák okoznak. Ez a betegség kimondottan gyakori Magyarországon, a hangsúly éppen ezért a megelőzésen van.
Olvass tovább
Ne szúrjunk ki kedvenceinkkel! – Fontos oltások kutyák számára
Egy-egy súlyos, akár életveszélyes betegség kezelése rengeteg idegeskedéssel és anyagi ráfordítással járhat. Nem is beszélve az esetleges fájdalmakról, az életminőség romlásról, amit kedvencünk ilyen esetekben átél. A megfelelő táplálás és a higiénikus tartási körülmények mellett a vakcinák biztosította megelőző védekezés is szükséges, hogy kutyusunk hosszú és egészséges életet éljen.
Olvass tovább
Ezt tegyük, ha a kutyánknál ízületi problémára utaló tünetet észlelünk
A felnőtt kutyák legalább 20 százalékát érinti ez a nem gyógyítható, ám kezelhető betegség. Ennél jóval több állat is érintett lehet, azonban sokan a kutya korának, súlyának tudják be a megváltozott mozgását, aktivitásának csökkenését. A hideg, változékony idő a tüneteket súlyosbíthatja. A gyulladással járó fájdalom szakszerű kezeléssel és életmód-változtatással csökkenthető, a kedvencünk életminősége jelentősen javítható.
Olvass tovább
Ne kockáztassunk - Fontos oltások macskák számára
A mondás úgy tartja, hogy a macskáknak kilenc életük van, de a fertőző betegségek őket sem kímélik. Akár a lakásban, akár a kertben tölti mindennapjait kedvencünk, a megfelelő vakcinázás mind a cica, mind a közvetlen környezete egészségét védi. Tévhit, hogy a lakásban élő cicákat felesleges oltatni, mivel számos fertőzést akár az utcáról is bevihetünk a lakásba. Így a vakcinák által biztosított megelőző védekezés minden szempontból a leghatékonyabb megoldás.
Olvass tovább
Kennel köhögés – Veszélyben a kutyánk?
Beköszöntött a felső légúti megfázások szezonja: a kennel köhögés a kutyák rendkívül ragályos légcső- és hörgőgyulladása, amely jellemzően csoportban tartott, kutyatársaságba járó kedvenceket érint. A görcsös köhögéssel járó betegség általában néhány hét alatt gyógyul, de rendkívül kellemetlen a kutyánk és a mi számunkra is. Kutyapanziókban, kiállításon, kutyaiskolában, kutyafuttatókban megforduló kutyák immunizálása éppen ezért erősen ajánlott.
Olvass tovább
Cukorbeteg a kutyám? Tünetek, kezelés, életmódbeli változások
Kutyusunk a megszokottnál több vizet iszik, vagy mindig éhesnek és levertnek tűnik? Ez csak pár tünet azok közül, amelyek cukorbetegségre utalhatnak a kedvencünknél. A cukorbetegség a kutyák körében gyakoribb, mint gondolnánk: 100-ból 1 érintett. Fontos, hogy minél több gazdi tisztában legyen a diabétesz jeleivel, valamint a megfelelő gondozás mikéntjével.
Olvass tovább
Egyetlen szúrás életet menthet!
Az éves oltási program követése nem csak kedvenceink egészsége miatt fontos. A közismert veszettségen túl számos más, emberre is veszélyes betegség létezik, amit alapimmunizálás hiányában kutyánktól, macskánktól mi is elkaphatunk. A zoonózis, azaz az állatról emberre terjedő betegségek skálája ráadásul igen széles. Ezek közül csak egy az egyik legrettegettebb betegség, a leptospirózis, ami főleg tavasszal és nyáron veszélyes.
Olvass tovább
Mi köze van a klímaváltozásnak az élősködőkhöz? Szezon nincs, csak egész éves veszély
Míg a klímaváltozás következtében a nem túl távoli jövőben szinte az egész világon megszűnhet a hagyományos értelemben vett élősködőszezon, addig Magyarországon már most is ez a jellemző. A kullancsokat és a bolhákat illetően hazánkban szinte egész éves veszéllyel kell számolnunk. Az ektoparaziták a változó klíma mellett kiválóan alkalmazkodnak a megelőző szerekhez is, ezért fontos, hogy innovatív, állatorvosnál elérhető terméket válasszunk kedvencünk védelmére.
Olvass tovább
A leggyakoribb fülbetegségek és kezelésük
A fülgyulladás a kutyák egyik leggyakoribb, az év bármely szakában felbukkanó betegsége, az igazi szezonja mégis a meleg hónapokban van. A könnyen kialakuló, de szerencsére hatékonyan kezelhető problémát számos ok kiválthatja, többek között az úszás során fülben rekedt víz, az alattomos toklász, bármilyen élősködő, illetve allergiás reakciók is.
Olvass tovább
Az egyik leggyakoribb endokrinológiai betegség: a pajzsmirigy alulműködés
A hiányos pajzsmirigyműködés, vagy más néven hipotireózis, az egyik leggyakrabban előforduló endokrinológiai zavar a kutyák körében – felmérések szerint minden 150. állat küzd a betegséggel. Szerencsére, ha időben azonosítjuk és kezeltetjük, nem jelent súlyos veszélyt a kedvencünknek.
Olvass tovább
Segítség, köhög a kutyám! Fontos tudnivalók a kennel köhögésről
Az ősz beköszöntével az emberi szervezet fogékonyabb a különböző betegségek elkapására. De vajon ez a kutyákra is igaz? Sajnos igen. A kennel köhögés még akkor is megfertőzheti a kedvencünket, ha kevés időt tölt más kutyákkal, sőt, ha egyáltalán nem jár társaságba. Az enyhébb köhögést sem érdemes figyelmen kívül hagyni, hiszen ennek a betegségnek is számos komoly szövődménye lehet.
Olvass tovább
Minden, amit tudnod kell a kisállatok cukorbetegségéről
November 14-e a diabétesz világnapja. Minden cica és kutyatulajdonosnak fontos tisztában lennie azzal, hogy a betegség bizony nem csak minket, hanem bundás kis barátainkat is veszélyezteti: a súlyos rendellenesség ugyanis egyre gyakrabban alakul ki embereknél és háziállatoknál egyaránt.
Olvass tovább
A MACSKÁK CUKORBETEGSÉGE
A cukorbetegség (diabétesz) az anyagforgalom egyensúlyzavara, melyet a vér megemelkedett glükózkoncentrációja jellemez.
Olvass tovább
Ne az állatorvosnál töltsük a karácsonyt! Hasznos tippek az ünnepekre
Karácsonykor különösen jól esik törődni szeretteinkkel, ezért természetes, hogy szeretnénk egy kis extra törődéssel kedveskedni kedvenceinknek is. Az ünnep meghittsége azonban könnyen veszélybe kerülhet, ha nem vagyunk elég felelősségteljesek – készüljünk fel a karácsonyra pár hasznos tanáccsal!
Olvass tovább
Így tedd kutyusod számára elviselhetőbbé a szilvesztert – 5 tipp a nyugodt ünnepért
Az óévet búcsúztató éjszaka a legtöbb kisállat életében egy rendkívül stresszes alkalom. A tűzijáték okozta félelem miatt évről évre kutyusok százai tűnnek el. Megfelelő óvintézkedésekkel azonban könnyebbé tehetjük ezt a napot kedvenceink számára.
Olvass tovább
A kutyák téli allergiája
Az mindannyiunk számára ismert, hogy a pollenallergia általában a tavasztól őszig tartó időszakban jelentkezik függően attól, hogy az állat milyen pollenre allergiás. Ennek ellenére azonban előfordulhat, hogy a kisállatunk egész évben allergiától szenved.
Olvass tovább
Külső élősködők - 1. rész
A tavasz közeledtével a nappalok egyre hosszabbá és melegebbé válnak. A napsütés arra buzdít, hogy kutyánkkal hosszabb sétákat tegyünk. Aktívabbak leszünk. De nem csak mi vagyunk ezzel így! Ne feledjük, hogy ez a legjobb időszak a külső élősködők számára. A bolhák és kullancsok rendkívül veszélyesek kedvenceinkre nézve, hiszen számos betegséget hordoznak. Az alábbiakban röviden összefoglaljuk az általuk terjesztett parazitákat és betegségeket.
Olvass tovább
A külső élősködők elleni védelem - 2. rész
A légkör évről-évre egyre melegszik. Az enyhe telek és a forró, nedves nyarak kiváló feltételeket teremtenek az olyan parazitáknak, mint például a bolhák és a kullancsok. A bolhák egész évben veszélyesek, ezért nem szabad megfeledkeznünk az ellenük való védekezésről, de a kullancsok is egyre aktívabbá válnak, és gondolnunk kell arra, hogy még azokban a hónapokban is támadhatnak, amelyekben korábban esetleg nem tették.
Olvass tovább
Immunizációs világhét: ezekről az oltásokról sose felejtkezzünk el!
Április 24. és 30. között ünnepeli a világ az Immunizációs Világhetet, melyet az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hirdetett meg, hogy felhívja a figyelmet a védőoltások fontos szerepére. Az univerzális és kötelező védőoltások felnőttek és gyermekek millióinak életét és egészségét védik. Az oltásoknak köszönhetően sikerült teljesen kiirtani a himlőt, és számos más betegség is hamarosan eltűnik a föld színéről.
Olvass tovább
Négy ok arra, hogy miért kérjük állatorvosunk segítségét a paraziták elleni védekezéshez
Ha megkérdezünk egy kutya- vagy macskabarátot, azt fogja mondani, hogy szükség van valamiféle parazita elleni védelemre. De hogyan kell ezt jól csinálni? Minden egyes kutya és macska különleges, és speciális igényekkel rendelkezik, amikor a parazitaellenes védelem kiválasztására kerül sor. Az internet és a kisállat-kereskedések korában egyszerűbbnek tűnik a parazitaellenes készítmények online vagy üzletben történő megvásárlása. Azonban helyes ez a hozzáállás? Miért forduljunk állatorvoshoz az ilyen gyógyszerek kiválasztásakor? Íme, négy ok arra, hogy szakember tanácsát kérjük, mielőtt kedvencünket paraziták ellen kezelnénk!
Olvass tovább
Még mindig félnünk kellene a veszettségtől?
A legtöbb ember fejében egy habzó szájú kutya képe jelenik meg a veszettség szó hallatán. A valóságban ez nem ennyire egyszerű. Ez a cikk ismerteti a betegséget, és azt, hogy miért kötelező háziállatainkat beoltatni e veszélyes és halálos betegség ellen.
Olvass tovább
5+1 tipp a jól nevelt kutyáért
Megérkezett a szeptember, ami a világ minden táján egyet jelent a diákoknak: elkezdődött az iskola. Az oktatás azonban nem csak az embercsemetéknek fontos, hanem a négylábú gyerekeknek is. A tanulás boldog és izgalmas életet biztosít a kutyáknak, míg a gazdi számára a nyugalom záloga. Összegyűjtöttünk 5+1 alapvető tanácsot a boldog és kiegyensúlyozott otthonért.
Olvass tovább
Szembetegségek, melyek kedvenceinknél is jelentkezhetnek
A látás képessége nagyon fontos mindennapi életünkben, ahogy négylábú barátainkéban is. Ezért a napi testmozgás, a megfelelő táplálás és a szőrzet gondozása mellett a kutya vagy macska szemére is megfelelő figyelmet kell fordítani. Kutyák esetében a világ felfedezése elsősorban a szagokon keresztül történik, ám ez nem jelenti azt, hogy a kutyáknak rossz a látása. Az emberekkel összehasonlítva a kutyák kevesebb színt látnak (a kutyák szemében kétféle sejt található, melyek a színlátásért felelősek, míg az emberek szemében három ilyen típusú sejt van), viszont sokkal jobban látnak gyengébb fényviszonyok mellett.
Olvass tovább
Egzotikus betegségek, melyek már nem is annyira egzotikusak
Az egykor egzotikusnak tartott betegségek egyre gyakoribbá válnak. A Lyme-kór, amely nagy gya-korisággal fordul elő az éghajlati övezetünkön, egészen a közelmúltig utazási betegségnek számított. A Borrelia burgdorferi baktériumot 1982-ben izolálták kullancsokból az Egyesült Államokban, és két évvel később már Németországban is észlelték (7). Egyéb úgynevezett utazási betegségek, me-lyek elterjedési területe szintén növekedhet: leishmaniasis, ehrlichiosis, vagy hepatozoonosis. Olyan világban élünk, ahol oly könnyedén juthatunk el távoli helyekre, mint soha azelőtt az emberiség tör-ténelmében, így a korábban nem tapasztalt betegségek mindennapi fenyegetést jelentenek számunk-ra és kedvencünk számára.
Ebben a cikkben alapvető információkat nyújtunk a legveszélyesebb betegségekről, mint például a leishmaniasisról, amely szorosan összefonódó világunkban egyre kevésbé számít egzotikusnak.
Olvass tovább
A KUTYA BABÉZIÓZISA
A tavasz beköszöntével a napsütéses, enyhe idő és a friss levegő a szabadba csalogat bennünket. Négylábú barátainkat is gyakrabban visszük sétálni. Azonban sajnos a tavaszi idő nemcsak minket és kutyáinkat késztet aktívabb életre. Az évnek erre az időszakára jellemző a kullancsok tömegesen megjelenése is. A kullancsokkal nemcsak erdőkben és réteken találkozhatunk. Ezek a paraziták remekül érzik magukat a parkokban vagy a városi környezet kisebb zöldterületein is.A kullancsok a Pókszabásúak osztályába tartozó ektoparaziták. Minden fejlődési alaknak – lárva, nimfa, kifejlett – vérre van szüksége a növekedéshez. A kullancsok általában a melegvérű állatok véréből táplálkoznak. Megtámadnak egereket, nyulakat, macskákat, szarvasmarhát és embereket is. Március és november között a legaktívabbak, habár a hőmérséklet függvényében korábban is megjelenhetnek, és tovább aktívak maradhatnak.
A kullancsok számos veszélyes betegséget hordozhatnak, mint például a babéziózis, az anaplazmózis, a Lyme kór, vagy az ehrlichiosis. Ebben a cikkben egy rendkívül veszélyes, a kullancsok által terjesztett betegséget, a babéziózist mutatjuk be.
Olvass tovább
Hogyan használjuk felelősen az állatgyógyszereket?
Az állatgyógyszerek felelős használatának sok olyan aspektusa van, amit nem csupán az állatorvosoknak, de a gazdiknak is fontos tudni. Ha egy kisállat megbetegszik vagy valamilyen tünetet mutat, sok gazdi figyelmen kívül hagyja a megfelelő gyógykezelést és ellátást, és az interneten található, sokszor téves információkra hagyatkozik, illetve rossz berögződéseket követ. Összegyűjtöttünk néhány tudnivalót és tanácsot a kisállattulajdonosoknak, hogyan válhatnak igazán felelős gazdikká állatgyógyszerek tekintetében.
Olvass tovább
A kutya fülgyulladásának 5 tünete
Az emberi füllel összehasonlítva a kutya fülei sokkal nagyobbak. A kutya fülkagylói méretesebbek, és hallójárata számottevően hosszabb, mint az emberé, valamint lefutásában megtörik, míg az emberé rövid és egyenes. Ezért minden fülbetegség nagyon kellemetlen lehet mind a kutyák, mind az emberek számára, bár a probléma egyértelműen szembetűnőbb a kutyáknál. A kutya füleivel kapcsolatos egyik leggyakoribb probléma a külső rész, azaz a fülkagyló és a külső hallójárat gyulladása.
Olvass tovább
Lepkeszúnyog – a nálunk kevésbé ismert élősködő
A kutyára és macskára veszélyes külső élősködők közül leginkább a kullancs, a bolha és a szúnyog ismert széles körben. Azonban más rovarok is veszélyt jelentenek kedvenceinkre, például a lepkeszúnyog. Ez a vérszívó bőrbetegséget okozhat, még jelentősebb azonban a Leishmaniasis veszélye, amit a Leishmania parazita-család egyik apró tagja okoz, mely a lepkeszúnyog csípésével kerül a gazdatestbe. A krónikus betegség végzetes is lehet, valamint zoonotikus betegség, tehát emberre is veszélyes. A világ egyes területein a Leishmaniasis komoly egészségügyi probléma.
Olvass tovább
Hogyan segítsünk kisállatunknak átvészelni a nyári meleget és hőhullámokat?
Évről évre emelkedik a hőmérséklet, különösen a nyári időszakban. Ez mind az emberek, mind a kisállatok egészségére hatással van, hiszen a nagy forróság akár hőgutát is okozhat. Az összegyűjtött hasznos tippek és tanácsok segíthetnek, megkönnyíteni a kisállatok számára a nyári kánikulát.
Olvass tovább
Szúnyogok világnapja
A szúnyogszezon a klímaváltozás miatt tovább tart, mint egy évtizeddel ezelőtt. Bosszantó jellege mellett komoly fenyegetést is jelent kisállatainkra. Ezért fontos, hogy felhívjuk a figyelmet a szúnyogok által terjesztett betegségekre, és beszéljünk azok megelőzéséről is. A szúnyogok világnapja, melynek dátuma augusztus 20., kiváló alkalmat biztosít arra, hogy a közvélemény előtt tudatosítsuk a téma fontosságát.
Olvass tovább
Bolhák, kullancsok és szúnyogok által terjesztett betegségek
Végre itt a nyár. A nappalok hosszúak, melegek és kellemesek. Mindez arra ösztönöz bennünket, hogy kipihenjük az iskola, a munka vagy az egyetem fáradalmait, és nyaralni menjünk. Sajnos az év ezen időszaka nemcsak számunkra vonzó. Nyáron az ízeltlábúak, például a szúnyogok és a kullancsok is nagyon aktívak.
Olvass tovább
Kisállatok és emberek egészségére is veszélyes álhírek – hogyan szúrjuk ki őket?
A közösségi média mindenkinek lehetőséget ad a véleménynyilvánításra. Egyfelől ez nagyszerű, hiszen első kézből kaphatunk információkat szinte mindenkitől a világon, másrészt viszont számos önjelölt szakértő írásával is találkozhatunk, akik szakértő ismeretek és háttér nélkül osztják meg véleményüket. Ez a széleskörben elterjedt probléma kisállatainkat is érinti. Számos kisállatokkal foglalkozó weboldal, blog, és online csoport létezik az interneten. És bár ezekből egyre több van, a hiteles információt közlő források száma nem növekszik arányosan, míg a tévhitek és álhírek szélsebesen terjednek a világhálón. Ezek közül soknak súlyos egészségügyi kockázata is van a kisállatokra és gazdikra nézve. Szerencsére az álhíreket fel lehet ismerni és el lehet kerülni, ha meg tudjuk találni a megbízható forrásokat. Azzal, hogy elhisszük az álhíreket, és azok szerint cselekszünk, nem csupán kedvenceiket tesszük ki veszélynek, de saját egészségünket is kockáztatjuk. Sajnos a felelősség csak a miénk, hogy megkülönböztessük a valódi tartalmakat a hamisaktól. Szeretnénk rámutatni, hogyan vértezzük fel magunkat az álhírek ellen, melyek kisállatainkról és azok egészségéről szólnak.
Olvass tovább
Kutyák leggyakoribb neurológiai betegségei
Az idegrendszer és betegségei mindig is nagy kihívást jelentettek az orvoslás számára. Ez érvényes négylábú barátainkra is. Az emberekkel ellentétben az állatok nem tudják leírni a tüneteiket, ezért a gondos megfigyelés nagyon fontos. Előfordulhat, hogy a neurológiai tünetek kutyáknál ijesztő formában, hirtelen jelentkeznek, ezért minden tulajdonosnak tudnia kell, mit jelenthetnek. Ráadásul előfordulhat, hogy egy neurológiai betegség tünetei először csak enyhe formában jelentkeznek, és ha ezeket a korai jeleket nem vesszük észre, mire orvoshoz kerül a kutya, már nehéz lesz rajta segíteni. Ezért minden, akár a legenyhébb tünet jelentkezésekor is konzultálni kell az állatorvossal.
Az alábbi cikk erről a bonyolult témáról, a kutya neurológiáról szól.
Olvass tovább
Vakcinázás - hogy ne bolonduljunk bele
Az utóbbi évek vakcina-ellenes mozgalmai hatására sokunkban szülőként és állattartóként is megfogalmazódik a kérdés, hogy beoltassuk-e gyerekeinket és négylábú kedvenceinket? Ennek következtében évről-évre nő azoknak a gyerekeknek a száma, kiket nem oltatnak be veszélyes fertőző betegségek ellen (1). A gyerekek vakcinázásával kapcsolatos viták és félelmek egyre inkább terítékre kerülnek kedvenceinkkel kapcsolatban is, és az állatorvosok észrevették, hogy vannak tulajdonosok, akik azért nem oltatják be kedvenceiket, mert aggódnak a vakcinák biztonságossága miatt.
A legtöbb ember valószínűleg nem ismeri fel, hogy a vakcinázás az egyik legnagyobb orvosi eredmény, aminek köszönhetően nem kell folyamatosan a betegségtől és a haláltól való félelemben élnünk. Fertőző betegségek évezredek óta veszélyeztetnek embert és állatot egyaránt. A tizennegyedik században a pestis Európa lakosságának egyharmadát ölte meg, és kevesebb, mint 100 éve a spanyolnátha 20-40 millió ember halálát okozta világszerte (többét, mint az első világháború)2. Vakcinázással sikerült felszámolni a himlőt - ami még a XX. században is halálosnak számított. Mostanra az általános vakcinázás révén közel állunk egy másik rettenetes betegség, a járványos gyermekbénulás felszámolásához is. Vakcinázással megvédhetjük állatainkat is, ezzel csökkenthetjük a gyógyszerek használatát és javul az állatjóllét gazdasági haszonállatainknál.
Olvass tovább
A hormonok
A hormonok az úgynevezett endokrin (belső elválasztású) mirigyek által a vérbe vagy a nyirokba kiválasztott kémiai anyagok. Az endokrin mirigyek működése egy olyan sofőrhöz hasonlítható, aki a városi forgalomban vezeti autóját. Az átlagsebesség eléréséhez néha fel kell gyorsítania, néha pedig le kell lassítania. Az általuk kiválasztott hormonoknak köszönhetően az endokrin mirigyek is lassítják vagy serkentik a szervek működését.
Akkor mi is a hormonok szerepe, és hogyan befolyásolják állataink életét? Milyen tünetek jelentkeznek, amikor az egymással kapcsolatban lévő belső elválasztású mirigyek bonyolult hálózatát valami megzavarja? Az alábbi szövegben megpróbáljuk megválaszolni ezeket a kérdéseket.
Olvass tovább