A kölyökkutyák szocializációjának csínja-bínja

Tudj meg többet arról, hogyan kell szocializálni a kölyök kutyákat. Olvasd el tippjeinket a korai szocializációról.

A kiskutyák körülbelül kéthetes korukig nem nyitják ki a szemüket. Ezt az első két hetet azzal töltik, hogy éles szaglásukra hagyatkozva tájékozódnak a alomtársaik között, és így találják meg az utat az anyjukhoz.  Amikor kinyitják a szemüket, kitágul a világuk.

A kölykök hét-nyolc hetes korukban készen állnak arra, hogy otthagyják anyjukat, és ez egyben a tökéletes időpont a kiskutya szocializációjának megkezdésére is.

Bár egy idős kutyát is meg lehet tanítani új trükkökre, sokkal könnyebb egy kiskutyát megtanítani arra, hogy mikor és hol végezze el a dolgát, hogyan üdvözöljön más állatokat és embereket boldog, nyitott szívvel, hogyan fogadja el az állatorvosok és a kutyakozmetikusok gondoskodását, és hogyan fedezze fel biztonságosan a világot.

Ezért korán kezdd el a kiskutya szocializációját, és haladj gyorsan. A kiskutya szocializálására leginkább hét és 18 hetes kora között van lehetőség. Az alábbiakban számos olyan, a kiskutya szocializációjával kapcsolatos tudnivalót ismertetünk, amelyek segítségével a legtöbbet hozhatod ki ebből a fontos időszakból. 

Az új kiskutya szocializációjának csínja

Szobatisztaságra nevelés

Nem kell sokáig várnod, hogy az imádnivaló kiskutyád ajándékot hagyjon neked a padlón. Még mielőtt ez megtörténne, be fogod látni, hogy a szobatisztaságra nevelés kritikus fontosságú. A szobatisztaságra nevelés kulcsa a következetesség és a türelem.

A megbízható, következetes időbeosztás talán nem egyik napról a másikra neveli szobatisztaságra a kutyát, de megteremti a feltételeket a gyors és egyszerű, minimális takarítással járó folyamathoz. Alakíts ki egy olyan időbeosztást, amely megfelel számodra.

Reggel első dolgod legyen kivinni a kiskutyát a szabadba, valamint közvetlenül lefekvés előtt, illetve miután a kiskutya evett, sok vizet ivott, szundikált vagy aktívan játszott. Hasznos, ha mindig ugyanazon az ajtón keresztül hagyjuk el a házat.

Az is nagyon praktikus, ha a kiskutyát ugyanarra a helyre viszed odakint. Ha következetes maradsz, a kiskutya elkezd az ajtó felé sétálni, amikor ki kell mennie, és ha elég ügyes vagy, hogy elkapd ezeket a látható jeleket, akkor a szobatisztaságra való nevelés gyerekjáték lesz.

Kézhez szoktatás

A Kézhez szoktatás sokkal szórakoztatóbb, mint a szobatisztaságra nevelés. A kiskutyának meg kell szoknia, hogy az emberek ölbe veszik és megérintik. Sok különböző ember fogja megérinteni a kiskutyát az élete során. Szakíts időt arra, hogy ölbe vedd, magadhoz öleld, megsimogasd és megérintsd a kutyusodat.

Fektesd a hátára az öledben, érintsd meg a fülét, a szemhéját, az orrát, a száját, a fogait, a lábujjait, a farkát és a lábát. A kölyökkutyának azt is meg kell szoknia, hogy az állatorvos és esetleg a kutyakozmetikus megérintse és bökdösse.

Kérd meg állatorvosodat, hogy mutassa meg, hogyan kell levágni a körmeit, ha nem tudod biztosan.  Minél kényelmesebb számára, hogy megérintik, és minél kényelmesebb számodra, hogy foglalkozol vele, annál könnyebb lesz mindkettőtöknek.

Az otthoni környezet

A kiskutyák született felfedezők. Segítse neki biztonságosan felfedezni az otthona egyes területeit. Tedd ki őt különböző felületeknek otthonodban, például keményfának, csempének vagy szőnyeggel borított területeknek. Mihamarabb döntsd el, hogy a kiskutya felmászhat-e a bútorokra.

Ha úgy döntesz, hogy felengeded a kiskutyát a székekre, akkor jelöld ki azokat a területeket, ahová a kutyus felmehet, és azokat a helyeket is, ahová tilos mennie.

Ha határokat szabsz a kiskutyádnak, sokkal könnyebb lesz ezeket betartani később, amikor felnőtt kutyává válik. A legtöbb embert nem zavarja, ha egy 5 kilós kiskutya vele alszik az ágyban, de amikor a kiskutya 80 kilós kutyává nő, lehet, hogy nem lesz elég hely mindenkinek az ágyban.

Az új kiskutya szocializációjának bínja

Különböző helyek felkeresése

A kiskutyának meg kell tanulnia, hogyan juthat el A-ból B pontba, hogyan üdvözöljön más emlősöket (embereket és állatokat), és hogyan élvezze az embereknek (pl. forgalmas utcák, kutyabarát szállodák, éttermek), illetve az állatoknak (pl. kutyaparkok és kutyafuttatók) kialakított helyeket.

Mindez talán túl soknak tűnik, különösen, ha az egészet a kiskutya életének első öt hónapjába próbáljuk belesűríteni, de nem az. A trükk az, hogy a kutyussal az oldaladon éld az életed. Kocsikázni mész? Vidd magaddal a kiskutyádat. A parkba mész sétálni? Vidd magaddal a kiskutyádat. Éhes vagy és ebédelnél? Vidd magaddal a kiskutyádat.

A kiskutya szocializálásának és az életedbe való beilleszkedésének legjobb módja az, ha együtt éled az életed a kutyusoddal. A szabadban töltött idő a kölyökkutyával szintén gyors módja annak, hogy mindketten sok új emberrel megismerkedjetek meg.

A kiskutyák vonzzák az embereket. Hagyd, hogy idegenek állítsák meg és simogassák a kutyusodat, és jutalmazd meg, ha jól viselkedik. Ha a kiskutyát túlterhelik az élmények, amelyekkel most ismerkedik, akkor vonulj vissza vele, és adj neki teret a pihenéshez. Később újra próbálkozhatsz. Lehet, hogy egy kis időbe telik, de a kiskutya idővel hozzászokik, hogy veled él.

Felkészülés a meglepetésekre

Talán nem is gondolnád, hogy a kiskutyádat fel lehet készíteni a meglepetésekre, pedig igenis lehetséges. Ha belegondolsz, hogy a hangos zajok és a szokatlan látvány mennyire megijesztenek téged, akkor el tudod képzelni, hogy mit okozhatnak a kiskutyádnak.

Kezdheted valami egyszerűvel, például kopogtatással az ajtón vagy csengővel, majd fokozatosan haladhatsz az autódudákig és szirénákig. A kulcs az, hogy segíts a kiskutyának hozzászokni a látszólag a semmiből érkező látványhoz és hangokhoz, így ha mennydörgés hallatszik vagy petárda robban az égen, te talán megfutamodsz, de a kiskutyád nem fog.  

Az új kiskutya szocializálása megalapozza a szórakoztató és örömteli közös életet. Az a kölyökkutya, aki tudja, hol a helye a falkában, magabiztos, szociális és jól viselkedő kutyává válik.

Szánj időt arra, hogy megtanítsd a kiskutyádat az egyszerű parancsokra, mint például az ül, marad és fekszik, mert ezek megmenthetik a kutyusod életét a későbbiekben. Ha nem tudod, hol kezdd el, kérdezd meg állatorvosodat arról, hol találsz a környékeden jó hírű kiképző létesítményeket.

A kiskutya beíratása a csoportos tanfolyamokra szintén nagyszerű módja annak, hogy más kiskutyákkal szocializálódjon. Mindenképpen pakold meg a zsebeidet jutalomfalatokkal, hogy minden jól végzett munka után megjutalmazhasd szőrös barátodat.

Állatorvost keresel?

Az állatorvos nagy szerepet játszik kedvenced egészségének védelmében. Add meg a helyadataidat, és máris megjelenik a hozzád közeli állatorvosok listája.

KERESS ÁLLATORVOST

Megosztanád ezt a cikket?


Hasonló tartalmak

Az állatorvosnál
Ezeket tartsd észben, hogy eredményes legyen cicád állatorvosi vizitje

Ha macskádat állatorvoshoz viszed, az stresszes lehet. Olvasd el, hogyan készítsd fel macskádat az állatorvosnál tett látogatásra.

Cikkek, hírek és tanácsok házikedvencek gondozásáról
Alkoss kisállatodnak
KEDVENCEK PARKJA

A kedvencek parkja tökéletes hely a lazításra. Élvezd a szórakoztató kutyás és macskás rajzokat, vagy nézz szőrös érzelmekkel teli videókat.

Cikkek, hírek és tanácsok házikedvencek gondozásáról
Bolhák és kullancsok
A PARAZITÁK OKOZTA BETEGSÉGEK TOVÁBB TERJEDNEK

MIÉRT LEHET VESZÉLYEZTETETT KEDVENCED

Legyél a MyPet.com tagja és tudj meg mindent a házikedvencek gondozásáról!
CSATLAKOZOM A MYPET.COM-HOZ